Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2021
Beğen 8

Hasan SOYDAŞ

Ad Soyad : Hasan SOYDAŞ
Doğum Tarihi :
Ölüm Tarihi :
Yaşadığı Şehir :
Mesleği :
Telefon :
Hasan SOYDAŞ

1936 Yılında Gümüşhane’nin Tekke köyünde doğdu. Babası İsmail Efendidir. Annesi Vesile Hanımdır. Üç kardeş olup, en büyükleridir. İlkokulu 1948 yılında, Tekke köyü ilkokulunda bitirdikten sonra maddi imkansızlıklardan dolayı öğrenim görme imkanı bulamamıştır.

Uzun yıllar gurbet hayatı yasamıştır, gurbette geçen yılları, sıla hasreti, çeşitli sıkıntılar ve haksızlıklar şiir yazma yeteneğini beslemiş ve geliştirmiştir. Şiirlerini daha çok on birli hece ölçüşüyle yazmıştır. Şiirlerini sözlü söylemektedir. Şiirlerinde gurbet hasreti, özlem ve çeşitli konular üzerinde şiirler yazmıştır. Çevresinde saz çalan olmadığı için saz çalmayı öğrenemedi. Şiirlerini ‘’Gönül Bağımdan ‘’ ( 1991 ) adlı kitabında bir araya getirmiştir.

Şiirleri Gümüşhane’nin yerel gazetelerinde yayınlandı binin üzerinde şiiri bulunmaktadır. Kitap ve gazete okumak en büyük hobileridir. Evli ve dört çocuk babasıdır. SENSİN YARAB Sensin ya Rab aşık eyle Yar yoluna yolla beni Şu dünyayı beşik eyle Koy içine salla beni Cemalinden göster sıfat Dile dert ver, dile afat Şu elde etmeden vefat Aşkın ile dille beni Hasan derki çektirme azap Dile dert ver, dile azap Huzurunda sorma hesap Cümlesiyle kolla beniGümüşhane Haberlerimize Gözatın


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.