Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2021
Beğen 1

Hüsnü TUĞLU

Ad Soyad : Hüsnü TUĞLU
Doğum Tarihi : 12.02.1937
Ölüm Tarihi :
Yaşadığı Şehir :
Mesleği : Vali
Telefon :
Hüsnü TUĞLU

12 Şubat 1937 tarihinde Gümüşhane’nin Kelkit İlçesinde dünyaya geldi. Niyazi ve Aslı Tuğlu’nun oğludur. İlk ve ortaokulu Kelkit’te, liseyi Erzurum’da bitirdi.1960 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Mezuniyeti müteakip, Gümüşhane Maiyyet Memurluğuna atandı. Muhtelif ilçelerde kaymakam vekilliklerinde bulunduktan sonra, 37. Dönem Kaymakamlık Kursunu pekiyi derece ile bitirerek, 1963 yılında Kurşunlu Kaymakamlığına tayin edildi.

30 Nisan 1966 Tarihinde Yedek Subay olarak askere alındı. Terhisinden sonra Dicle Kaymakamlığına getirildi. Bilâhare Pülümür ve Kaman Kaymakamlıkları yaptı. Kaman Kaymakamı iken içişleri Bakanlığının açmış olduğu sınavı birincilikle kazanarak, 23 Mayıs 1973″de Mülkiye Müfettişi oldu. Bu görevi sürdürürken, 1977 yılında mesleki incelenle ve araştırmalar yapmak üzere, Bakanlıkça Paris’e gönderildi. Daha sonra Mülkiye Başmüfettişliğine yükseldi. 3 Aralık 1979 Tarihinde Artvin Valiliğine atandı.

18 Haziran 1981 Tarihinde Merkez Valiliğine alındı. Merkez Valisi iken, 1982-1983 Öğrenim Yılında Harp Akademileri Millî Güvenlik Akademisine girdi ve buradan da mezun oldu. Hüsnü Tuğlu, 3 Şubat 1984 Tarihinde Afyonkarahisar Valisi oldu ve bu görevi 26 Nisan 1988’e değin sürdü. Kaymakamlık ve Valilik dönemlerindeki kimi başarılarından ötürü, çeşitli Bakanlıklar ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından ödüllendirildi.

Türk İdare Dergisi’nin çeşitli sayılarında, meslekî konuları içeren makaleler yayımladı.İki çocuk babasıdır. Tuğlu’nun Valilik görevleri, Afyonkarahisar’dan sonra Gaziantep, Çanakkale ve Antalya Valisi olarak devam etti.Gümüşhane Haberlerimize Gözatın


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.