Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021
Beğen 1

Turan TUĞLU

Ad Soyad : Turan TUĞLU
Doğum Tarihi : 08.10.1935
Ölüm Tarihi :
Yaşadığı Şehir : Gümüşhane
Mesleği : Gazeteci
Telefon :
Turan TUĞLU

08.10.1935 tarihinde Gümüşhane Kelkit’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kelkit’te tamamladı. İçinde bulunduğu şartlar orta öğreniminden sonra hayata atılmasını zorunlu kıldı. 1954–1955 ders yılında Gümüşhane Merkez Dibekli’de vekil öğretmen olarak memuriyete başladı. 1955–1960 yılları arasında Kelkit Özel İdare Müdürlüğü’nde memur olarak çalıştı. 1958–1960 arasında vatani görevini tamamladı.

1961–1964 arasında serbest çalıştı. 1964 yılı sonunda Gümüşhane Belediyesi’ne girdi. Belediye Saymanlığı, ESO İşletmesi Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 20 Haziran 1967 tarihinde rahmetli Zühtü Çetinkaya ile birlikte Kuşakkaya Gazetesi’ni kurdu. Halen bu gazetenin sahibi ve başyazarı olarak gazeteciliği sürdürmektedir. 1983 yılında CHP’den Belediye Meclis Üyesi seçildi.

Turan Tuğlu, Kuşakkaya da yayınlanan yazılarından ötürü Fıkra, Makale, Araştırma, Yerel haber dallarında Basın Yayın Genel Müdürlüğü özendirme yarışmalarında ödüller aldı. Anadolu basını içinde saygın bir yeri hak etmiş olan Kuşakkaya Gazetesi’nde, toplumsal, kültürel ve güncel konularda dikkat çekici makalelere imza atan Turan Tuğlu temiz ve arı Türkçe’siyle şiirler yazmaktadır.

Tuğlu, Gümüşhane deki sosyal ve kültürel alanlardaki etkinliklere katkı sağlamayı sürdürüyor. Otuz yıla yakın TRT Gümüşhane Muhabirliği yapan Tuğlu sürekli sarı basın kartı sahibidir. 10 yılı aşkın Gümüşhane Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanlığı yapmaktadır. Bir Avuç Çağala, Kuşakkaya’ya Mektuplar, Kuşakkaya Yazıları-1, Kuşakkaya Yazıları-2, Kuşakkaya Yazıları-3, Nükte ve Nüktedanlar adlı kitapları yayınlandı. Turan Tuğlu evli ve üç çocuk babasıdır.Gümüşhane Haberlerimize Gözatın


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.