Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 27 Mart 2023
Beğen 4365

Doç. Dr. Ebru DEMİRCİOĞLU

Doç. Dr. Ebru DEMİRCİOĞLU

Ebru Demircioğlu 1983 yılında, Gümüşhane’de doğdu. İlkokulunu Gümüşhane Gazipaşa İlkokulu’nda, ortaokulunu Gümüşhane İmam Hatip Ortaokulu’nda, Lise eğitimini ise Gümüşhane Mareşal Fevzi Çakmak Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı ve aynı yıl kazandığı Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi, Fatih Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Programı’ndan 2005 yılında derece ile mezun oldu. 2009 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Orta Öğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü, Tarih Eğitimi Anabilim Dalı’nda başladığı Tezli Yüksek Lisans Programı’ndan 2011 yılında “Tarih Öğretmenlerinin Dokuzuncu Sınıf Tarih Ders Kitabındaki Görseller Hakkındaki Görüşleri” konulu tezini vererek mezun oldu. 2011 yılında başladığı Erzurum Atatürk Üniversitesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü, Tarih Eğitimi Anabilim Dalı’nda doktoraya başladı. Aynı yıl, Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesine Araştırma Görevlisi olarak atandı. Doktora eğitimini 2014 yılında “10. ve 11. Sınıf Tarih Ders Kitaplarında Yer Alan Görseller ve Metinlerde Toplumsal Cinsiyet Temsiliyle İlgili Tarih Öğretmenlerinin Görüşleri” konulu tezini vererek tamamladı. 2015 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi İlköğretim Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Anabilim Dalı’na Yardımcı Doçent; 2018 yılında ise Doçent olarak atandı ve alanında Türkiye’nin en genç kadın doçenti oldu. Ebru Demircioğlu’nun kadın, toplumsal cinsiyet, tarih öğretimi, sosyal bilgiler öğretimi ve öğretmen yetiştirme ile ilgili akademik çalışmaları bulunmaktadır. 2018 yılında çıkan kitabı “Bal Yapan Kelebekler: İlklerde ve Öncü Kadınlar” Türkiye’de kadınlarla ilgili yazılan kitaplar arasında içeriği bakımından bir ilktir.

2019 yılında İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Stratejileri Daire Başkanlığında görevlendirildi. Akademik hayatına burada proje danışmanı olarak devam ederken kadınlarla ilgili projeler yaptı, bakanlığın pek çok kitabının editörlüğünü ve bölüm yazarlığını üstlendi. Bunların yanı sıra her sene alanıyla ilgili pek çok yayında çıkarmaktadır. Kadınlarla ilgili yaptığı çalışmalara hız kazandıran Demircioğlu’nun çalışmalarının büyük kısmını tamamladığı ve baskıya hazırladığı 3 yeni kitap çalışması bulunmaktadır:

1-Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Kurulan Kadın Cemiyetleri

2-Savaş Dönemi Mitinglerde Türk Kadını

3-Osmanlı Dönemi Basın Hayatında Türk Kadını

2023 yılının Temmuz ayından itibaren profesörlüğünü alması beklenen Ebru Demircioğlu böylece alanında en genç kadın Profesör olacaktır.  İyi derecede İngilizce bilmektedir, evli ve 2 çocuk annesidir.

Yorumlar

 1. Emel Tanrıkulu dedi ki:

  Hem çok güzel hem de çok başarılı bir kadın. Liseden tanıyorum. Çok daha iyi yerlere gelir inşallah. Ailesinden iyi eğitim aldı ve bu okul kültürüne de yansıdı. Sanıyorum sülalesinde en iyi yerde olan tek kişi. Maşallah güzel arkadaşıma gurur duydum.

 2. Z. Tanış dedi ki:

  Ailesini yakınen tanırım, babasının kızı. Babası da çok çalışkan, dürüst ve saygın bir insandır. internetten baktığım kadarıyla İç İşleri Bakanımızla çalışıyormuş, yıldızı çok parlak. Siyasettin içinden gelen ve neredeyse 20 yıldır AKP’Lİ olan bir babanın kızı olarak umarım kendisi de siyasete girer ve şehrimizi tanıyan biri olarak güzel işlere vesile olur. 2023’te inşallah MYK kendi istediklerini, şehre yıllardır gelip gitmeyenleri,, çıkarları için arada bir şehre uğrayanları değil de böyle insanları vekil yapar. Artık şiştik, şu koltuğa yapışanları, yıllardır oturup hala gözü koltukta olanları kazısınlar, gençlerimize de yol açsınlar. Selam ve dua ile, başarılarınız daim olsun.

 3. Aliye Karson dedi ki:

  İnsanın kendi memleketinden böyle başarılı kadınların çıkması gurur verici. Çocuklarımıza çok güzel bir örnek. İstanbul’dan selam olsun hem güzel hem de başarılı hemşerime.

 4. Sevgi Türkyılmaz dedi ki:

  Tebrikler hoca hanım, bu genç yaşınızda nice başarılara imza atmışsınız, umarım daha iyi yerlere gelirsiniz. Şahsen hiç şüphem yok 🙂 Çocuk da yapmış kariyer de… Bravo!

Yorum Yaz