Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 04 Mart 2024
Beğen 2

Doç Dr Necmettin ALKAN

Doç Dr Necmettin ALKAN

1966 yılında Gümüşhane Köse Altuntaş Köyü’nde doğdu. İlkokulu Altuntaş Köyü’nde tamamladıktan sonra 1976 yılında İstanbul’a göç etti.Ortaokulu Ümraniye Ortaokulu ve liseyi Ümraniye Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden 1990’da mezun oldu. 1991’den itibaren eğitimine Almanya’da devam etti. Diploma denkliğinden dolayı, Freiburg’ta Albert Ludwig Üniversitesi’nde Yakınçağ Tarihi, Sosyal ve İktisat Tarihi ile Şarkiyat Bölümlerinde yeniden yüksek tahsil yapmak zorunda kaldı.
II. Abdülhamid ve II. Wilhelm Dönemlerindeki Osmanlı-Alman Münasebetleri doktora tezi ile 2003’te aynı üniversitede Felsefe Doktoru unvanını aldı. Meslekî kariyerine KTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde başladı. Sırasıyla 2003’de Dr. Öğretim Görevlisi ve ardından 2004’de Yrd. Doç. Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yaptı. Aynı üniversitede, 2009 yılından itibaren Doç. Dr. olarak eğitim-öğretim görevini ifâ etmektedir.
Tarih Bölümü Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Tarih başta olmak üzere Sosyal Bilimler alanında farklı dergi ve gazetelerde araştırmaları yayınlandı; telif eserleri kaleme aldı, sempozyumlara katıldı ve konferanslar verdi. 2003 yılında Ermeni Araştırmaları Merkezi Makale Yarışmasında Mansiyon kazandı. Yayınlanmış Eserleri; Avrupa Karikatürlerinde 2. Abdülhamid ve Osmanlı İmajı, Dağılan Yugoslavya Mozaiğinde Bosna, Mutlakiyetten Meşrutiyete II. Abdülhamid ve Jön Türkler, Selanik İstanbul’a Karşı, Türk Ordusuyla Filistin’de Bir Yahudi Askerin 1. Dünya Savaşı Notları (Çeviri) Ayrıca Bosna-Hersek Tarihi, Medeniyet Tarihi ve Tarih Felsefesi’yle de ilgilenmektedir.
Halen KTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi olan Alkan evli olup, dört çocuk babasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz