Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 26 Mart 2023
Beğen 17

(E) Binbaşı Hacı Şakir DURAN

(E) Binbaşı Hacı Şakir DURAN

27.02.1970 Gümüşhane Merkez Çamlıca Mahallesi(Kızıl Köy)’de doğdu.

Babası Lütfi Bey(Karayollarından emekli) Annesi Nermin Hanım (Gazi Hafız Mehmet KÖESEOĞLU’nun kızı) İlk ve orta öğrenimini Gümüşhane’de tamamladıktan sonra 1990 yılında J.Gn.K.Lığının yapmış olduğu sınavı kazanarak Afyon/Emirdağ Uzm J.Okuluna girdi bir yıl süreli eğitimden sonra 1991 yılı genel atamalarında Mardin ili Dargeçit ilçesine Tim Komutanı olarak atandı 1992 yılında İzmir/Foça Jandarma Komando okulunu başarı ile bitirerek tekrar eski görev yeri olan Mardin/Dargeçit ilçesinde göreve başladı 28.12.1993 yılında Mardin ili Dargeçit İlçesi Kılavuz J.Krk.Komutanlığına BTÖ mensuplarınca yapılan saldırıda hafif yaralanmış olup göstermiş olduğu başarılardan dolayı kendisi J.Gn.K.Lığınca Muhabere Şerit Rozeti ile taltif edilmiştir.

1994 yılında J.Gn.K.Lığınca yapılan Jandarma Astsubay sınıf Okulu sınavına girerek kazanmış olup Ankara/Güvercinlik J.Astsubay Sınıf Okulunda bir yıl eğitime mütakip 1995 yılında başarı ile mezun olarak J.Astsb.Çvş rütbesi ile İzmir ili Ödemiş ilçesi Bademli J.Karakol Komutanı olarak atandı burada üç yıl başarı ile görev yaptıktan sonra 1998 yılı genel atamalarında Muş ili Varto ilçesi Jandarma Komando Bölük Komutanlığına Tim Komutanı olarak atandı.

Buradaki başarılı çalışmalarından sonra 1999 genel atamalarında Kahramanmaraş Jandarma Komando Bölük Komutanlığına Özel Tim Komutanı olarak atandı. Aynı yıl Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezun oldu. Adana, Hatay, Osmaniye ve Malatya bölgelerinde BTÖ mensuplarına karşı bir çok operasyona katıldı ve başarılar sağladı,2001 yılında J.Gn.K.Lığınca yapılan Jandarma Subay Okulu sınavlarına girdi ve kazandı 2001 yılında altı ay süreli Ankara Kara Harp Okulunda öğrenim gördükten sonra başarı ile mezun olarak 2002 Yılında Ankara/Beytepe Jandarma Subay Okuluna girdi ve bir öğrenim den sonra aynı yıl 30.Ağustos da J.Teğmen olarak başarı ile mezun olmuş Burdur İl J.Komutanlığın da ilçe Jandarma Komutanlığı stajı görmüştür.

2003 yılı genel atamalarında Aydın ili 1.J.Eğt.Tb.Komutnlığına Takım Komutanı olarak atanmış biy Takım bir yıl Bölük Komutalığı görevinde bulunmuştur. İki yıl başarılı çalışmasından sonra 2005 yılında Üsteğmen rütbesine terfi ederek Amasya ili Merzifon ilçesine İlçe Jandarma Komutanı olarak atandı. Bu görevi üç yıl başarı ile tamamladıktan sonra 2008 yılı genel atamalarında Bilecik İli 2.J.Eğt Tuğ.Komutanlığına Muhafız Bölük Komutanı olarak atandı aynı Tuğayda Sosyal tesisler Müdürü Kantin Başkanı Disiplin Mahkemesi üyeliği gibi bir çok görevde bulunmuş başarılı çalışmalarından dolayı J.Gn.Komutanlığı tarafından Eğitim Öğretim Şerit Rozeti,Üstün Birlik Yetiştirme Şerit Rozeti ve İdari hizmet Şerit Rozeti ile taltif edilmiştir. Aynı yıl Anadolu Üniversitesi İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden Onur belgesi ile lisans eğitimini tamamlamıştır.

2011 yilında Yüzbaşı rütbesine terfi ederek aynıl genel atamalarda Hakkari ili Çukurca İlçesi 20.J.Sınır Tuğay Komutanlığı Işıklı 12.J.sınır Bölük Komutanı olarak atanmış, bir çok operasyonda görev almış 16.10.2012 tarihinde BTÖ mensupları ile girdiği çatışmadaki başarılarından dolayı Kara Kuvvetleri Komutanı tarafından Harekat Şerit Rozeti ile taltif edilmiştir.

2013 yılı genel atamalarında Diyarbakır İli Lice ilçesi Jandarma Komando Tabur Komutanlığı 2.J.Komando Bölük Komutanı olarak atanmış buradaki başarılı çalışmalardan sonra aynı yıl Bursa İli Gürsu İlçesi İlçe Jandarma Komutanı olarak atanmış iki yıl başarı ile çalışmış aynı yıl Ahmet Yesevi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ana bilim dalında Yüksek Lisans eğitimini Yüksek Onur ile bitirerek 2015 yılında Binbaşı rütbesi ile kendi isteğiyle emekli olmuştur,H.Şakir DURAN’ın yirmibeş yıllık askerlik mesleğinde TSK’nın çeşitli komuta kademeleri, Kaymakam ve Valilerden alınmış 124 adet taktir, teşekkür belgesi nakti ödül ve 6 adet Şerit Rozet beratı bulunmaktadır.

H.Şakir DURAN halen Ct. Clements Üniversitesi Kamu Hukuku bilim dalında Doktora eğitimine devam etmektedir bu güne kadar 4 adet kendisi tarafından yazılmış bilimsel makalesi bulunmaktadır.H.Şakir DURAN Samsun ilinde yaşamakta olup Özel bir şirkette Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı olarak görev yapmakta olup Radyoloji Teknikeri Emine Hanımla evli bir erkek bir kız babasıdır.Fransızca ve İtalyanca bilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz