Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Maketten Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut sektöründe yapılan yatırımlar arasında en risklisi kesinlikle ön ödemeli maket üzerinden satıştır. Daha önce birçok dolandırıcının başvurduğu bu yöntem yatırımcılar tarafından riskli görülmektedir. Peki Maketten ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Konut satışı alanında bir yöntem haline gelen maket üzerinden ön ödemeli olarak konut satışı konusunda bazı firmalar yasal düzenlemenin gerekliliklerini yerine getirerek çalışırken bazı firmalar da bu yasal düzenlemeleri göz ardı ederek satış yapmaktadır ve bu durum karşısında ysal düzenlemelerde yer alan boşluklar sebebi ile tüketiciler de kendi önlemlerini almak durumunda kalıyor.

2014 yılı içerisinde Mayıs ayında yürürlüğe alınan yeni bir yasa ile ön ödemeli olarak gerçekleştirilen konut satış işlemlerini ilgilendiren net ifadeler yer almaktadır. Yapı ruhsatı alınmadan, alıcılar ile ön ödemeli konut satış sözleşmesi düzenlenemeyeceğini ifade eden yasa, satış işleminin tapu sicili üzerine tescil edilmesi işlemini ve satış vaadi sözleşmesinin noter eşliğinde düzenlenmesi gibi bazı önleyici hususu zorunlu hale getiriyor.

Konuyla İlgili Tüm Detaylar İçin à https://emlaktahaber.com/maketten-ev-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler/7112

İlgili yapı firmaları, geçerliliği bulunan bir sözleşme düzenlemediği sürece alıcı tarafından herhangi bir amaç için ödeme gerçekleştirmesini ya da alıcıyı borçlu hale getiren herhangi bir belge vermesini isteme hakkına sahip değildir.

Ülkemizin Tüketici Kanunu, ön ödemeli yani maket üzerinden gerçekleştirilen konut satış adetleri 30 ve üzerinde rakama sahip bir proje için ilgili firmayı, bina tamamlama sigortası yaptırması ya da banka teminat mektubu, hak ediş sistemi ve bağlı kredi ile teminat seçeneklerinden birinin uygulanması yönünde bir zorunluluk getiriyor.maket üzerinden yani ön ödemeli olarak konut alacak olan kişilerin ilgili yapı firmasına bu maddelerden birine sahip olup olmadıklarını sormalarında fayda vardır.

Bina tamamlama sigortası seçeneğine sahip olan konut projeleri için sigorta firmaları ön ödemeli konut satış projeleri için bir sigorta poliçesi düzenleyerek satış işlemine konu olan ilgili nokta için sigorta teminatı verecektir. Sigorta primlerini ödemiş olan yapı firmalarının ilgili konutları teslim etmemesi halinde ilgili sigorta firması tüketiciye ait olan konut için o tarihe kadar ödemiş olduğu peşinat tutarı ve taksitleri de dahil olmak üzere bütün ödenen bedelleri ilgili tüketiciye uygulanan yasal faiz ile birlikte ödeyecektir.

İlginizi Çekebilir à https://emlaktahaber.com/maketten-konut-satislarina-yeni-duzenleme-geldi/5909

Banka teminat mektubu uygulamasında ise ilgili yapı firmasının toplam yaklaşık proje hâsılatı kadar banka tarafından teminat mektubu alınarak ön ödemeli satış işlemi gerçekleşebilir. Banka teminat mektubu ile gerçekleştirilen ön ödemeli satış işlemlerinde ilgili yapı firması gerekli yükümlülüklerini yerine getirmez ise tüketicinin ödemiş olduğu tüm bedeller banka tarafından ödenecektir.

Hak ediş sistemi ile ön ödemeli satış işlemlerinde ise tüketici, gerçekleştireceği ödemeleri düzenlenen sözleşme üzerinde yer alan bir banka üzerindeki satıcı adına açılan bir hesap üzerine yatırmaktadır. Bu hesap üzerine yatırılan bedeller, konutun inşa edilme seviyesine bağlı olarak müteahhit firmaya verilmektedir. Eğer söz konusu olan yapı firması gerekli yükümlülüklerini yerine getirmez ise ilgili hesap üzerinde olan hakkını kaybeder ve banka ilgili alıcıya ait parayı iade ediyor.

Diğer yandan ise ön ödemeli satış işlemlerinin bağlı kredi yolu ile gerçekleştirilmesi halinde kullanılmış olan kredi tutarı için bir teminat işlemi uygulanmaktadır. Yapı firması kullanılmış olan bağlı kredi tutarı üzerinde kalan tutarı ayrı olarak teminat altına almaktadır.

Ön ödemeli konut satışı işlemine yönelik yönetmelik 27 Kasım 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan bu yönetmelik ile satış sözleşmesi düzenlenmeden en az bir gün kadar önce ön bilgilendirme formunun alıcıya iletilmesi zorunludur şeklinde bir ifade yer almaktadır. Bu bilgilendirme formunun içerisinde ön ödemeli konut satışına konu olan konutun  yer almış olduğu ada, parsel, blok, konum, kat ve bu gibi temel özellik bilgilerinin yer almasının yanı sıra net ve brüt metrekare bilgileri de form içerisinde yer almalıdır.

Diğer yandan ise konuta dair vergiler dahil olmak üzere Türk Lirası cinsinden peşin ve taksitli olarak satış fiyatı bilgisi, var ise teslim ve diğer masraflar ile ilgili bilgi, var ise faiz miktarı ile faizin hesap edildiği yıllık oran bilgileri de bu bilgilendirme formu içerisinde yer almalıdır. Alıcıya ait cayma ve sözleşmeden dönme hakkına ait bilgiler, ilgili konutun teslim tarihi, verilmesi planlanan teminat ile ilgili bilgiler, yapı ruhsatının alınmış olduğu tarih, ödenmesi gereken aidat tutarı bilgileri gibi bilgilerin yer aldığı bilgilendirme formunun tüketiciye verilmesi gerekmektedir. Diğer yandan ise son olarak alıcıya bağımsız bölüm planı, vaziyet planı, kat planı ve mahal listesi gibi eklerin de verilmesi gerekmektedir.

Kaynak: Emlak Haberleri