Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024
Beğen 12

Prof. Dr. Necmettin Alkan

Prof. Dr. Necmettin Alkan

1966 yılında Gümüşhane’nin Köse İlçesi Altuntaş Köyü’nde dünyaya geldi. Ailesiyle birlikte 1978 yılında İstanbul’a göç etti. Sırasıyla ilk ve orta eğitimini sırasıyla Altuntaş Köyü İlkokulu, Ümraniye Ortaokulu ve Ümraniye Lisesi’nde aldı. Yüksek tahsilini ise, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde başarılı bir şekilde tamamlayarak, 1990’da mezun oldu.

Bundan sonraki tahsil hayatını 1991’den itibaren Almanya’da devam ettirdi. Freiburg’ta Albert Ludwig Üniversitesi’nde Yakınçağ Tarihi, Sosyal ve İktisat Tarihi ile Şarkiyat bölümlerinden mezun oldu. II. Abdülhamid ve II. Wilhelm dönemlerinde Osmanlı-Alman münasebetleri hakkındaki doktora tezini tamamlayarak 2003 yılında aynı üniversitede tarih doktoru unvanını aldı.
Meslekî kariyerine Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde başladı. Sırasıyla önce 2003 yılında Dr. Öğretim Görevlisi, 2004’de Yardımcı Doçent, 2009 yılında Doçent ve 2014’te Profesör oldu.

Başta “Yakınçağ Osmanlı Tarihi” olmak üzere, “Osmanlı Modernleşme Tarihi”, “Balkan Tarihi” ve “Bosna-Hersek Tarihi”, “Medeniyet Tarihi” ve “Tarih Felsefesi” alanlarıyla ilgileniyor. Üniversite verdiği dersler ise, “Osmanlı Yakınçağ Tarihi (1789-1918)”, “Osmanlı Yenileşmesi ve Fikir Hareketleri”, “Medeniyet Tarihi”, “Sömürgecilik Tarihi”, “Balkan Tarihi” ve “Tarih Felsefesi”dir.
10 telif kitabı, 100’e yakın makalesi ve 50’ye bilimsel toplantılarda tebliğ sunmuş ve konuşma yapmıştır. Ayrıa çeşitli televizyon programlarına katılmıştı. TRT 1’de yayınlanan Filinta filminin de tarih danışmanlığını yürütmektedir.
Evli olup, beş çocuk babasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz