Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 14 Temmuz 2024
Beğen 2

Rıdvan KESLER (KID ALB)

Rıdvan KESLER (KID ALB)

1916 yılında Köse İlçesi Merkez Mahallesinde doğdu. İlkokulu Köse’de bitirdikten sonra üstün başarısı, zekâsı ve hocalarının tavsiyesi ile parasız yatılı imtihanlarını kazanarak devlet tarafından ortaokulu Rize’de ve lise eğitimini İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde tamamladı.1941 yılında Kara Harp Okulu’ndan Piyade Asteğmen olarak mezun oldu ve Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katıldı. Sırası ile Trabzon, Bayburt, İstanbul, Bolu, Siirt, Ankara, Isparta, Ordu ve İstanbul da çeşitli kıta ve karargâhlarda görev yaptı.

1955–1960 yılları arasında, Isparta Acemi Eğitim Tugayı’nda, Merkez Şube Müdürü olarak görev yaptığı sırada, tüm Gümüşhane asker adayları orada eğitime başlıyorlardı. Bu yüzdendir ki, o yıllarda askerlik yapmış olan, 1935–1940 doğumlu olup askerlik yapmış her Gümüşhaneli kendisini çok yakından tanır. Çok iyilik ve yardımlarını gördükleri Binbaşılarını unutmamışlardır. 1970 yılında KKK İstanbul 9. Kolordu Komutanlığı Merkez Şube Müdürlüğü’nden Kıdemli Albay olarak emekli oldu.
Rıdvan Kesler o zamanda Köse’de yüksek okulu bitiren ve ilk subay olan kişidir. 1973 yılında yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak 57 yaşında iken vefat etti. Rıdvan Kesler evli ve ikisi kız dört çocuk babasıydı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz