Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 14 Temmuz 2024
Beğen 10

Murat DALTABAN

Murat DALTABAN

Babası hakim Necmi Daltaban’ın görevi nedeniyle 1966 yılında Ankara’da doğdu. Tiyatro eğitimine küçük yaşlarda başladı. ODTÜ Maden Mühendisliğini bitirdi. 1992’de Ankara Üniversitesi D.T.C.F. Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. İstanbul Şehir Tiyatroları’nda çalıştı. Bir dönem kulüplerde grubuyla rock ve punk tarzı müzik yaptı. Küçük tiyatrolarda bir kaç oyunda rol aldıktan sonra profesyonelliğe adım attı. Tiyatro eğitimi ardından ilk oyunu olan “Bir Sırça Köşk Masalı”nı 1989’da Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oynadı.

Tiyatro eğitimini 1991’de bitirdikten sonra büyük işlere başladı. 1994’de ilk sinema deneyimini yaşadı ve “Babam Askerde” filminde görev aldı. “Cumhuriyet” ve “Salkım Hanımın Taneleri” gibi büyük yapıtlarda oynadı. Daha sonra TV dizilerinde rol aldı. “Kınalı Kar” dizisindeki Kanber rolüyle şöhretini ikiye katladı. Tiyatrodan kopmadı ve 25 üzeri oyunda ve 12 TV yapımında görev aldı. Dumrul ile Azrail 5. Sokak Tiyatrosu’nda sahnelendi. 2004 sonu Şehir Tiyatroları’ndan istifa etti. Hırsız Polis dizisinde hırsız Mavi’nin sorunlu ağabeyi Ali Rıza’yı (Arıza) oynadı ve bu rolle geniş kitlelerce tanındı.

2005’te Özlem Daltaban ve Süha Bilal’le birlikte DOT’u kurdu. Beyoğlu’ndaki tiyatroda, Britanya’da doğmuş olan in-yer-face akımı oyunlarını sahneye koydu, rol aldı, yönetmenlik ve sanat yönetmenliği yaptı. Menekşe ile Halil, İpekli Mendil, Pars Kiraz Operasyonu, Hırsız Polis, Hoşgeldin Hayat, Yürek Çığlığı, 24 Saat, Kumsaldaki İzler, Kınalı Kar, Hırsız, Nisan Yağmuru, Salkım Hanımın Taneleri, Yüzleşme, Cumhuriyet, Yeni Bir Yıldız, Sakin Kasabanın Kadını, Hüznün Yüzü, Bir Aşkın Bittiği Yer, Babam Askerde. 2010 yılında Fatmagül’ün Suçu Ne 2012 yılında ağır Roman Yeni Dünya 2013 yılında Eski Hikaye dizilerinde rol aldı. 1999 yılında 4.Sadri Alışık Ödülleri kapsamında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Salkım Hanımın Taneleri) seçildi.

Özlem Daltaban’la evliliğinden bir oğlu vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz