Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024
Beğen 1

Prof Dr Muhammed Fatih KESLER

Prof Dr Muhammed Fatih KESLER

1961 yılında Gümüşhane Köse İlçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Köse’de, 1975’de Trabzon İmam-Hatip Lisesinde başladığı liseyi 1979’da Gümüşhane’de tamamladı. 1984 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir-Hadis Bölümü’nden mezun oldu. 1985’te Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tefsir Bilim Dalında Doktora’ya başladı. Aynı yıl Adana’nın Ceyhan’da bir yıl öğretmenlik yaptı. 1986’da Ankara’da MEB Merkez Teşkilatına idareci olarak atandı ve iki yıl görev yaptı. Keçiören Adâlet Meslek Lisesi’nde görev yaptı.
1991’de “Kur’ân-ı Kerim’de Yahudiler ve Hıristiyanlar” teziyle doktor oldu. Bu çalışma Türkiye Diyanet Vakfı’nca kitap olarak yayınlandı. Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezince bir yıl yabancı dil eğitimi gördü ve sertifika aldı. Askerliğini 1992’de Ankara ve Edirne’de tamamladı. 1994’te Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Yrd. Doç. kadrosunda Öğretim Üyesi oldu. Fakültenin Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyeliği ve 2 yıl Bölüm Başkanlığı görevinde bulundu. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Müdür Yardımcılığı yaptı.
1999’da Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne geçiş yaptı. 24.11.1999’da Doçent oldu. Bağlı olduğu üniversitenin çalışma ve eğitim komisyonu üyeliklerini yürüttü. Öğretim Üyeliği yanında Dekan Yardımcılığı, Fakülte Kurul ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 28.02.2006’da Profesör kadrosuna yükseltildi. Halen aynı fakültede Öğretim Üyesi ve Dekan Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.
Arapça ve İngilizce bilmektedir. 5 adet kitabı yayımlandı ve 6 eseri yayına hazır durumdadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz