Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 23 Nisan 2024
Beğen 10

Taner Tanış

Gümüşhane merkez Kale Bucağı Arzular Köyü’ndendir. Babası Yaşar TANIŞ’ın İl İmar Müdürlüğü’ndeki görevini ifa ettiği 1961 yılında Erzurum’da dünyaya geldi. İlk eğitimine Erzincan Ziya Gökalp ilkokulunda başlayıp, yine babasının Gümüşhane İl İmar şefliği yaptığı yıllarda, Gazipaşa İlkokulu’nda tamamladı. 1972 yılında Atatürk Ortaokulu’na girdiği yıldan, Gümüşhane Lisesi’nden 1978 yılında mezun olduğu süre içerisinde Gümüşhane’de yaşadı. 1982 yılında kazandığı Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademi’si Bankacılık ve Sigortacılık Yüksek Okulu’ndan 3.cü sınıfta ayrılarak, 1986 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği bölümünde eğitimine devam etti.
İlk meslek hayatına, hemşehrimiz Fuat Üçüncü Bey’in Genel Müdürlüğü’nü yaptığı 1987 yılında Zonguldak Taşkömürü Kurumunda (TTK) başladı. Vatani görevini jandarma komando asteğmen olarak Tunceli’de 1988 yılında tamamladıktan sonra, yine hemşehrimiz Merhum Ozan SUNGURLU Bey’in Genel Müdür yardımcılığını yaptığı Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda (TPAO) işe başladı.
Yaklaşık 5 yıl Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, hem yerli hem de yabancı şirketler için arazide petrol ve doğalgaz aramacılığında kullanılan sismik veri toplama saha ekiplerinde sismolog ve ekip şefi yardımcısı olarak görev yaptı. Bu çalışmaların ardından, sismik bilgilerin bilgisayar ortamında proseslerinin yapıldığı TPAO Veri İşlem Müdürlüğü’nde 3 yıl çalıştıktan sonra, yurt içi (Karadeniz, Trakya, İç Anadolu, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu) ve yurt dışı (Kazakistan, Libya, Irak) değişik hidrokarbon arama projelerinde 2 ve 3 boyutlu sismik veri yorumlama görevlerinde yer aldı.
Mesleğinin ilgi alanına giren konu üzerine 1999 Marmara depreminin ardından, zamanın başbakanı merhum Bülent ECEVİT’in Genel Müdürlüğü’müze verdikleri direktifle, Marmara Denizi aktif fay haritasını yapmış ve hem medya hem de bilimsel yayınlarla (TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisi, Mart 2000) ile paylaşılmıştır.
2009-1011 yılları arasında Yorum Sistemleri Müdürlüğü, 2017-2018 yıllarında Rezervuar Jeofiziği ve Kantitatif Yorumlar Müdürlüğü görevlerinde bulunmuşlardır.
TPAO’daki kamu görevi yanısıra, yarı zamanlı olarak 2009-2014 yılları arasında Ankara Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde Sismik Yorumlama dersi eğitimi vermiştir. Lisans öğreniminin ardından, AÜ Jeoloji Mühendisliği Yüksek Lisans eğitimini tamamlayıp, yine aynı bölümde doktora öğrenimini sürdürmektedir.
Halen TPAO’da teknik uzman danışman olarak görevine devam etmektedir. Evli ve bir kız, bir erkek çocuğu vardır.
Ankara, Temmuz 2019
tanertanis@yahoo.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz