Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 14 Temmuz 2024
Beğen 14

Celal BAKAR

1967 yılında Gümüşhane Şiran İlçesi Kırıntı Köyü’nde doğdu. Kırıntı İlkokulu, Giresun Merkez Ortaokulu ve Samsun 100. Yıl Lisesi’ni bitirdi.İTÜ Türk Musikîsi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’nden (1984–1989) mezun oldu. 1998’de İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisansını tamamladı. 1981’de Samsun Belediyesi bünyesinde Türk Halk Müziği çalışmalarına başladı. Üç yıl korist ve solist olarak görev yaptı. Metin Solmaz ve Çetin Bahadır hocayla çalıştı.
Konservatuar yıllarında İstanbul’daki çeşitli dernek ve kurumlarda THM çalışmalarını amatör olarak sürdürdü. 1989’da İstanbul Üniversitesi İcra Heyeti’nde Adnan Ataman yönetiminde görev yaptı. 1993’te TRT İstanbul Radyosu’nda Akitli Ses Sanatçısı olarak başladığı görevine 2003’ten beri Kadrolu Ses Sanatçısı olarak devam etmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi CD çalışmalarında görev aldı. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda “Türkülerle Cumhuriyet Kurduk” adlı oyunda görev aldı.
Gümüşhane Türküleri Üzerinde Melodik Tasnif Denemesi (1989), THM Repertuarındaki İstanbul Türküleri’nin İncelenmesi (1998) üzerinde çalıştı. Türkülerle Türkiye (Ulus Müzik), Akşehir Türküleri (Akşehir Belediye Başkanlığı- Doğu Müzik), Aşıkların Gözyaşı (Doğu Müzik) ve Mahpushane Türküleri (Kalan Müzik–2003) çalışmalarında yer aldı. Sendeki Kaşlar Bende de Olaydı, Dere Kenarında Taş Ben Olaydım, Dere Geliyor Dere, Karanfil Eker Misin, Bahçada Gül Ağacı, Yeşil M’olur Gemilerin Direği, Kırmızı Buğday Ayrılmıyor Sezinden, Çayeli’nden O Yani-Menşure Dedikleri, Ayağında Mesi Var, Gelmemiş Dünyaya Sen Gibi Taze, Ey Bostancı Bir Bostan Ver Hastam Var ve Gayfe Oldum Tavalarda Gavruldum türkülerine ses verdi.

Yorumlar

  1. Şaban kahraman dedi ki:

    Yakinen tanımıyorum. Dinleyici olarak sesini ve gırtlağını mükemmel buluyorum.
    Sanatçı olarak “altın tasta gül kuruttum” türküsünü okurken dikkatimi çekti. Zaman zaman YouTube den arar okuduğu çeşitli türkülerini keyifle dinlerim.

Yorum Yaz