Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 30 Eylül 2023
Beğen 1

Feramuz ÜSTÜN

Feramuz ÜSTÜN

Feramuz Üstün, 10 Aralık 1970’te Gümüşhane Kelkit’te doğdu. Babasının adı Remzi, annesinin adı Sallı’dır. İlk ve Orta Okul eğitimini Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde aldı.

Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden mezun oldu. 1995 yılında Polatlı Topçu ve Füze Okulu’nda vatani görevini kısa dönem olarak yaptı. Mezuniyetten sonra Ankara’da sadece rahmetli şehit lider Muhsin Yazıcıoğlu ve rahmetli Kayınpederi Rafet Demir Hoca dışında kimseyi tanımazken zor şartlar ve koşullar altında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ofisimi açarak çalışma hayatına başladı.

Siyasete 1987 yılında Üniversite’de Bursa Ülkü Ocakları Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Olarak başladı. Üniversite yıllarında tanıştığı ve beraber yol yürümekten her zaman gurur duyduğu Muhsin Yazıcıoğlu’nun tensip ve takdirleri ile 1999 yılında Büyük Birlik Partisi Altındağ İlçe Başkanı oldu. 2000 yılında BBP Ankara İl Başkan Yardımcısı ve Genel Merkez MKYK üyeliği yaptı. 2001 yılında işlerim nedeniyle siyasete ara vermişken 2003 yılında yapılan kongrede Ak Parti Ankara İl Başkan Yardımcısı olarak yeniden siyasete geri dönmüş oldu. 2004 yılında yapılan yerel seçimde Altındağ ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi oldu. Büyükşehir Belediyesinde görevlerim esnasında Plan Bütçe Komisyon Başkanlığı yaptı. 2008-2011 yılları arasında bürokraside görev aldı.

İller Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği ve Denetim Komitesi Üyeliği yaptı. 2011 yılında yapılan genel seçimde memleketi olan Gümüşhane’den milletvekili seçildi. TBMM çatısı altında Plan Bütçe Komisyonu üyeliği yaptı. Milletvekilliği görevi sonrasında o dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun tensip ve takdirleriyle 2015 yılında İlller Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na atandı. Şuanda Ankara’da ilk açtığı Mali Müşavirlik Ofisi  halen devam etmekte. Ayrıca 2013 yılından beri Bağımsız Denetçi’dir.

TBMM 24. Dönem AK Parti Gümüşhane milletvekilliği yapmıştır. Gelecek Partisi’nin kurucu olup Başkanlık Kurulu’nda Sosyal Politikalar Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Tüm bu süreç zarfında çeşitli STK’lar meslek odaları ve sivil toplum projelerinde yer aldı. Bunlardan bazılar; Mali Müşavirler Odası Meslekte Birlik Grubu, Bağımsız Denetçiler Derneği, Yolsuzlukla Mücadele Derneği, Gümüşhane Dernekler Federasyonu, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği, Türk Dünyası Parlamenterler Birliği, Su Havzaları Koruma Derneği, Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı olmak üzere başlıca yer almış olduğu sivil toplum örgütleridir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz