Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022
Beğen 9

Gökhan YAVUZ (Şehit)

Ad Soyad : Gökhan YAVUZ
Doğum Tarihi : 09.05.1982
Ölüm Tarihi : 11.11.2007
Yaşadığı Şehir :
Mesleği : Üsteğmen
Telefon :
Gökhan YAVUZ (Şehit)

09 Mayıs 1982 tarihinde memur bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi.Aslen Gümüşhanelidir. Daha okula başlamadan okuma yazmayı öğrendi. 1987 yılında ilköğrenimine başladığı okuldan 1995 yılında okul birincisi olarak mezun oldu. Aynı yıl girdiği, Fen ve Anadolu Lisesi, Polis Koleji ve Askeri Lisesi Sınavlarının tümünü kazanarak büyük bir başarı elde etti. Tercihini, onu çok sevdiği askerlik mesleğine kavuşturacak olan Kuleli Askeri Lisesi’nden yana kullandı. 1995 yılında adım attığı Kuleli Askeri Lisesi’ni başarı ile bitirerek 1999 yılında mezun oldu. Aynı yıl Kara Harp Okulu’ na başladı.Kara Harp Okulu birinci sınıfında iken paraşüt kurslarına katılarak Başarı Belgesi aldı. 2003 Yılında Kara Harp Okulu’nu bitirip Teğmen rütbesiyle Şerefli Türk Ordusu’na katıldı. 14 Kasım 2003 tarihinde Isparta-Eğridir’de Dağ Komando Temel Kursunu, 14 Mayıs 2004 tarihinde İstanbul-Tuzla Piyade Okulu’nda Subaylık Temel Kursunu bitirdi. Ardından çekilen kur’a sonucu Bolu 2.Komando Tugayı’nda asli görevine başladı. Bu sırada daha önce tanıştığı Sınıf Öğretmeni Şeyma AKAR Hanımefendi ile hayatını birleştirdi.(01/06/2005).

2005-2006 tarihleri arasında emrinde bulunduğu Bolu 2. Komando Tugayı’nda kol komutanı olarak Irak’ın kuzeyi, Diyarbakır, Lice , Şırnak, İkizce’de çok sayıda iç güvenlik operasyonlarına katıldı. Katıldığı bu operasyonlara ait çeşitli makamlardan kırka yakın takdir belgesi ile ödüllendirildi. 30 Ağustos 2006 tarihinde Üsteğmen rütbesine terfi etti.

13 Ekim 2007 tarihinde saat 09.35’de Kutsal Türk Vatanı ve Al Bayrağı uğruna Şimşek Operasyonu’nda Şırnak Küpeli Dağı Sırmalı Tepe mevkiinde terör örgütü mensupları ile girilen silahlı çatışma öncesinde, öncü kol komutanı olarak pusuyu sezdiği anda, diğer kolları uyararak mevziilere girmelerini sağlamış, kayıp sayısının artmasını önlemiş, emrinde görevli Iğdırlı Piyade Er Erdem Yüce’nin ilk ateş ile vurulması üzerine, büyük bir kahramanlık örneği göstererek askerini güvenli bölgeye çekmek için mevzisini terk etmiş, kucağında askeri olduğu halde şehit düşmüştür.

Yaşımı boyunca gösterdiği üstün vasıfları ile arkadaşları, öğretmenleri, komutanları, akrabaları ve anne babası tarafından çok sevildi. Kurtuluş Savaşı Ruhunun devam ettiğini gösteren destansı kahramanlığı kelimelerle ifade edilemez. Kutsal Kanıyla Şanlı Türk Tarihi’nin altın sayfalarında yerini alan, Türk Silahlı Kuvvetleri Mensubu bu güzide subayımızın anısını ilelebet yaşatmak adına ilköğrenimini tamamladığı okulun ismi, 25 Aralık 2007 tarihinde alınan kararla “Şehit Üsteğmen Gökhan Yavuz İlköğretim Okulu” olarak değiştirilmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.