Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 04 Mart 2024
Beğen 5

Halil BEKTAŞ

Halil BEKTAŞ

1960 yılında Köse Bizgili Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Gümüşhane’de okudu. 1980 yılında İstanbul İmam-Hatip Lisesi’nden mezun oldu. 1985 yılında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Aynı yıl Diyanet İşleri Başkanlığında görev aldı.

 

1986–1987 yıllarında askerlik görevini ifa etti. Gümüşhane-Şiran, Erzincan-Üzümlü, Tokat-Almus ve Rize-Çayeli İlçe Müftüsü olarak görev yaptı.

 

1993–1999 arası Almanya Ulm’de Din Görevlisi olarak çalıştı. Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tefsir Ana Bilim Dalında “Kur’an’ın Özürlülere Bakışı” teziyle Yüksek Lisansını tamamladı. 7. Dönem İstanbul (Haseki) İhtisas Kursunu dönem birincisi olarak bitirdi.

 

Rize Çayeli İlçe Müftüsü iken 04.06.2007 tarihinde Bitlis İl Müftülüğüne, 6 Kasım 2010 tarihinde Resmi gazetede yayınlanan genelge ile Karabük müftülüğüne atandı. Karabük’te en uzun süre (yaklaşık 8 yıl) İl Müftlüğü görevinde bulunan Halil Bektaş daha sonra Ankara Merkez Müftülüğüne atandı.

 

Çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış yazı ve makaleleri bulunmaktadır. Cemre (Şiir), Ay Vakti (Şiir) ve “Kur’anın Özürlülere Bakışı” adlı yayınlanmış kitapları bulunan Bektaş, Arapça, Almanca ve İngilizce bilmektedir. Bektaş, evli ve üç çocuk babasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz