Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 16 Haziran 2024
Beğen 14

Halit ZARBUN

Halit ZARBUN

06.06.1912 tarihinde Gümüşhane’de doğdu. Babası Gümüşhane’nin tanınmış tüccarlarından Hacı Mehmet Fahrettin Zarbun’dur.Dedesi Osman Bey’dir. Annesi Gümüşhane’nin ileri gelenlerinden Hafız Hilmi Bey’in kızıdır. Soyu Fatih’in Trabzon’un Fethi ve Türklüğün yerleşmesinde büyük katkı olan soydan gelir. İlkokulu Gümüşhane’de, ortaokulu Trabzon’da ve lise tahsilini İstanbul’da tamamladı. 1938–1939 döneminde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. İki yıl avukatlık stajı yaptıktan sonra Yargıtay’ın sınavını başarı ile vermiştir.

 

Bir süre serbest avukatlık yapan Zarbun, 1946 yılında kurulan Demokrat Parti’nin Gümüşhane’deki kurucu il başkanlığını yapmıştır. İl ve ilçelerde teşkilatlanmayı tamamlamıştır. 14 Mayıs 1950 Milletvekili Seçimlerini birinci sırada kazanmıştır. Bölgesine yaptığı başarılı hizmetler mukabilinde 1954 seçimlerini de kazanarak 1957 yılına kadar Gümüşhane’yi TBMM’de başarıyla temsil etmiştir. 1957 yılında Ankara Çimento Sanayi Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1960 yılına kadar Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyeliklerinde de bulundu. Zarbun, 1961–1965 yıllarında Cumhuriyet Senatosu’nda Gümüşhane senatörü olarak yer aldı. Senatör Meclisince kontenjandan Anayasa Mahkemesi Asil Üyeliğine seçilmiş 1964–1978 arasında yaş haddinden emekli olana kadar bu hizmetine devam etmiştir.

 

Halit Zarbun, 12 Eylül 1980′den sonra kurulan Danışma Meclisi’nde de Gümüşhane üyesi olarak görev yaptı. Bu meclisin fiilen sona ermesi ile o da fiilen siyasi hayatına noktayı koymuştur. Anadolu Kulüp Başkanlığı da yapan Zarbun 1955 yılında Gümüşhane Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ni Gümüşhane Yüksek Öğrenim Öğrenci Cemiyeti adı altında kuran kişidir. Gümüşhane’de ve yurt içinde birçok sosyal faaliyetlerde, sivil toplum örgütü ve derneklerde faal olarak görev almıştır. Gümüşhane’de gençlik yurtları ve okullara arazi bağışında bulunmuş ve isimleri buralara verilmiştir. Yüksek Öğretim Öğrenci Yurdu ve anaokuluna adı verilmiştir. 06.05.2001 tarihinde Ankara’da tedavi gördüğü Bayındır Hastanesi’nde vefat etti.

 

Aydın Doğan’ın eşi Sema Doğan’ın da dayısı olan Zarbun 9 Mayıs 2001 tarihinde Gümüşhane’de Özcan Aile kabristanlığı’nda toprağa verildi. Halit Huldi Zarbun’un çocuğu olmamıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz