Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 23 Nisan 2024
Beğen 12

Hülvani BAŞTUĞ

Hülvani BAŞTUĞ

1/2/1956 Yılı Gümüşhane İli Köse İlçesi Salyazı Beldesinde dünyaya gelmiştir. Baba adı Ziya Ana adı Selvinaz dır.İlk ve Orta okulu Salyazı Beldesinde okumuş Lise ve yüksek okul çok okumak istemesine rağmen o gün ki ekonomik ve sağlık sorunları buna müsade etmemiştir. Yüksek tahsilini okuyamaması içinde ukde kaldığını bu eksikliği bol kitap okuyarak giderdiğini, marifetin diplomada değil insanda olduğunu hayat başlı başına bir okul önemli olan kendini yetiştirmek hayattan yaşarken dersler çıkarmak olduğunu söylüyor Baştuğ.

1975 Yılı İstanbul’a göç eden Baştuğ uzun yıllar ticaretle uğraşmıştır daha sonra 1990 yılı Doruk kireç sanayi Limited şirketini kurarak Ankara Elmadağ İlçesi sınırları içerisinde Hasan oğlan beldesi Salah deresi mevkisinde kireç ocakları kurmuş, kireç imalatı yapmaya başlamıştır. 2000 yılı şirketini devrederek hayatını marketçilik yaparak idame etmiştir.

 

Hülvani Baştuğ baba tarafı Salyazı (Posus) anne tarafından Kocayokuş Köyündendir. Şiirleri ulusal ve yerel birçok sitede yayınlanan Hülvani Baştuğ’un şiirleri hemşerimiz Yüksel Yalçın tarafından bastırılacaktı. Kitabın önsözü Gümüşhaneli Eğitimci Yazar İsmail Hayal tarafından yazılmıştı.

 

Hülvani Baştuğ “Yorgun Şair” diye tanımlıyor kendini. Büyük ozan Köseli İlhami Uçar’ın hemşerisi de olan Hülvani Baştuğ’u Gümüşhane’nin yorgun coğrafyası beslemiş olsa gerek ki şiirleri hep hasret ve vuslat üzerine. Onun şiirlerini okuduktan sonra gözlerinizi kapatın ve uzakları tahayyül edin. Kendinizi çok çok uzaklarda hapenk penceresinden tandır dumanı yükselen ve hasret kokan memleket toprağında hissedersiniz.

1956 yılında Gümüşhane Köse Salyazı’da başlayan hayat hikâyesi değişik iş kolları ve mecralarda devam ettikten sonra bugün Ankara Elmadağ’da mütevazı evinde yılların verdiği yorgunluğuna ilham perilerini arkadaş ederek muhteşem dizelere imza atıyor.

 

Şartlar sebebiyle bilhassa yüksek tahsil yapamaması en derin yara olarak yüreğini sızlatmış olmasından olsa gerek şiirleri ıstırap, kahır ve sevda yüklü. Vatan sevgisi, insan sevgisi ve tasavvuf şiirlerinin ana teması. Öte yandan ressamlığından olsa gerek şiirlerini adeta ruhlarımıza fırça darbeleriyle nakşediyor.

 

Yerel ve ulusal birçok şiir ve sanat sitelerinde şiirleri yer alıyor. Gümüşhaneli Ozan Sebahattin Şenel tarafından eserleri bestelenmiştir. Hülvani Baştuğ şiirlerini yorgun şair olması hasebiyle “Yorgun Şiirler” adlı ilk kitabında bir araya getirdi. İyi ki getirdi. Yoksa bu muhteşem şiirlerden mahrum kalabilirdik.

 

Uzun zamandır müzmin derecede astım bronşit hastası olan Baştuğ 20.03.2014 tarihinde hayatını kaybetti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz