Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 27 Mart 2023
Beğen 16

Nursel SAYGINAR

Nursel SAYGINAR

Gümüşhane’nin Çamlıköy kazasında dünyaya geldi. Her ikisi de öğretmen olan annesi Memnune Saygınar ve babası Hamdi Kemal Saygınar’dan ilk eğitimini aldı. İlk ve orta öğrenimini Gümüşhane’de tamamlayan sanatkâryüksek öğrenimine 1978 yılında Samsun Eğitim Enstitüsünde başladı. 1980 darbesinden sonra kapatılan okulun öğrencileriyle birlikte İstanbul’a Atatürk Eğitim Enstitüsü, Türkçe öğrenimi bölümünde 1981 yılında tamamladı. 1982 yılında ilk olarak yedi yıl görev yapacağı Malatya’ya, ardından dört yıl görev yapacağı Rize’ye atanarak Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği görevlerinde bulundu. 1992 yılından itibaren Ankara’nın çeşitli okullarında öğretmen olarak görev yaptıktan sonra 2004 yılında emekli oldu. 1 Şubat 2018 tarihinde annesi emekli öğretmen Memnune Saygıner’in vefatının üzerinden bir hafta bile geçmeden girdiği şeker koması sonucu Ankara’da vefat etti.

 

Pek çok ödül almış olan sanatkârın ödüllerinden bazıları şunlardır: 1985, Mersin, Mut ve Karacaoğlan Türkülerin Hikâyeleri Yarışması Sadettin Nüzhet Ergun Ödülü. 1992, Sevgisiz Olmaz başlıklı anı yazısıyla Dilem Yayınevi Anı-Deneme Yarışması Anı Başarı Ödülü. 1993, Çağdaş Aşkın Güncesi adlı öyküsüyle Gönen Ömer Seyfettin Öykü Yarışması Üçüncülük Ödülü. 1995, Bir Bulut Kaynıyor Gümüş İli’nden adlı derleme çalışması ile Gümüşhane Halk Hikâyeleri Yarışması Birincilik Ödülü. 1995, Yeşil Umut Küllüce adlı öyküsüyle Türk Edebiyatı Vakfı-Eminönü Belediyesi Ömer Seyfettin Hikâye Yarışması Seçiciler Özel Ödülü. 1996, Benim Dünyalarım adlı kitabıyla Çankaya Belediyesi-Damar Edebiyat Dergisi 3. İlkbahar Öykü-Şiir-Roman Yarışması Çocuk Romanı Yarışması Birincilik Ödülü.

 

İlk ürünlerini çok küçük yaşlardayken vermeye başlayan sanatkâr Gümüşhane ilinde yerel olarak çıkan gazete ve dergilerinde görünür. On dört yaşında iken Kuşakkaya gazetesinde ilk şiiri “Mapusanedeki” yayımlanır. 1977 yılında ise yine Gümüşhane’de öykülerini yayımlamaya başlar. Ardından ürünlerini OluşumDamar ve Türk Edebiyatı dergilerinde yayımlamayı sürdürür. 2004 yılına kadar daha çok çocuk edebiyatına yönelik eserler veren sanatkâr aynı zamanda halkbilimi alanında derlemeler yapar.

 

Çocukların saf dünyalarını en güzel biçimde şekillendirme gayretiyle 1995 yılında yazdığı ilk öykü kitabı Bebiş-Yavruş Öyküleri Çankaya Belediyesi Yayınları tarafından yayımlandı. Bir yıl sonra çocuk romanı olarak tasarladığı Benim Dünyalarım ile dikkatleri üzerine topladı. Hayvanların Aklı Var mı? adlı çalışmasıyla ahlak ve akıl kavramlarını bağlamında çocuklara nasihat verme gayesini güttü. İlklerin GüncesiKestane Abi ile KirazTürkü ÇocukDünyalarım Yaşatıyor sanatkârın çocuklar için yazdığı diğer kitaplardır. Yazarın tek romanı olan Benim Dünyalarım, biyografik bir özellik taşımaktadır. İki farklı ödül alan eser kahramanın dört yaşından on bir yaşına kadar olan hayatını anlatmaktadır. Gümüşhane yöresinde geçen roman bir çocuğun hayalleri ve kırgınlıklarını yansıtabilmesi açısından başarılıdır.

 

Çocuklar için kaleme aldığı öyküler ve gerekse ilk dönem şiirlerinde baştan aşağı yalın bir Türkçeyi tercih eden sanatkâr halkbilimine yönelik çalışmalarının da etkisiyle doğrudan doğruya halkın dilini, devrin yaşayan Türkçesini eserlerine aktarmıştır, gelecek kuşakların bu şekilde biçimlemesine yardım etmiştir. Sevinç Çokum onun hikâyeleri için şöyle söyler: “Saf Türkçesinin çocuklara hitabetmeye yatkınlıktan mı, yoksa hikâye etme yeteneği­ nin özelliğinden mi kaynaklan­ dığını şimdilik ayırdetmek güç.”

 

Sanatkârın lirik bir düzlemde kaleme aldığı şiirler ise kitap hâline getirilmemiş, devrin gazete ve dergilerinde kalmıştır.

 

Kaynak: http://teis.yesevi.edu.tr/madde-detay/sayginer-nursel 

Kitapları: https://1000kitap.com/yazar/nursel-sayginar/kitaplar

Kaynakça

Işık, İhsan (2007). Türk Edebiyatı Ve Kültür Adamları Ansiklopedisi, c. VI, s.523 İstanbul: Elvan Yayınları.

Kömürcüoğlu Sabahattin (1987). Gümüşhaneli Ozanlar. İstanbul: ?.

Tanzimattan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi (2001). C. II, s. 867-868, İstanbul: Yapı Kredi Yayınları.

Çokum, Sevinç (1995). “Bir Yarışma ve Gökkuşağından Hikâyeler”. Türk Edebiyatı, S. 250, s. 27.

Madde Yazım Bilgileri

Yazar: DR. SELÇUK ATAY
Yayın Tarihi: 17.06.2019
Güncelleme Tarihi: 20.12.2020
Eser Adı Yayın evi Basım yılı Eser türü
Bebiş Yavruş Öyküleri Çankaya Belediyesi / Ankara 1995 Hikâye
Benim Dünyalarım Çankaya Belediyesi / Ankara 1996 Roman
Hayvanların Aklı Var mı? Özgür Eğitim Yayınları / İzmir 1999 Hikâye
Türkü Çocuk Özgür Eğitim Yayınları / İzmir 2000 Hikâye
İlklerin Güncesi Özgür Eğitim Yayınları / İzmir 2002 Hikâye
Kestane Abi İle Kiraz Gün Yayıncılık / İstanbul 2004 Hikâye
Dünyalarım Yaşatıyor Gün Yayıncılık / İstanbul 2004 Hikâye
Kuliste Şenlik Var! Gün Yayıncılık / İstanbul 2004 Hikâye

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz