Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 14 Temmuz 2024
Beğen 14

Oktay SİPAHİ

Oktay SİPAHİ

1975 yılında Gümüşhane ilinin merkez Kale Nahiyesi’nde doğdu. İlkokulu Kale İlkokulu’nda Ortaokulu ise yine aynı yerde Kale Ortaokulu’nda tamamladı. Orta öğrenimini Gümüşhane Lisesi’nde tamamladı.1995 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölümüne girdi. Böylece özellikle lise yıllarında kendisinde oluşan tarih öğrenme eğilimini, akademik bir ortamda elde edebilme imkânı buldu. Dört yıllık tarih eğitimi sürecinde özellikle Yakınçağ Osmanlı Tarihi ve Tarih metodolojisi konularına özel ilgi gösterdi. Eğitiminin son dönemlerinde “Fuat Köprülü ve Tarihi Perspektifi” konulu bitirme tezi hazırladı. Bu çalışma onun tarihi olaylara bakış açısının geliştirmesinde çok büyük katkı sağladı.

1999 yılında fakülteden “Tarih Öğretmeni” ünvanı ile mezun oldu. Ardından İstanbul ilinde Sosyal Bilgiler öğretmeni olarak göreve başladı. 2000 yılında, akademik eğitimini geliştirmek amacıyla yine aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Anabilim Dalında Yüksek Lisans eğitimine başladı. 2003 yılında “Tarih Yazımı ve Öğretiminde İdeoloji” konulu master tezini sundu ve buradan mezun oldu.

Eğitimci, tarihçi yazar Oktay Sipahi  2007 yılında “Kanın Bedeli” adlı ilk kitabını yayımladı. Bu kitabında Osmanlı Devleti’nin son 50 yılında geçen olayları ele aldı. Derinlemesine ayrıntıya girilmeksizin yazılan bu kitapta aynı zamanda son elli yılın olayları ile namzet kişiliklere de yer verilmiştir. Örneğin, Çanakkale Savaşları anlatılmış ardından da namzet kişilik olarak M.Akif Ersoy’un da hayatından kesitler sunulmuştur. Gençlerde tarih şuurunun oluşmasına katkısı olacak bu eser sade bir dille kaleme alınmıştır.

2008 yılında ise Çanakkale Savaşları Mücadelesinde şehit düşen öğrencilerin konu edinildiği bir çalışması daha yayımlanan yazar halen İstanbul’da öğretmenlik meslek hayatına devam etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz