Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 14 Temmuz 2024
Beğen 2

Prof Dr Atilla Mirati MURATHAN

Prof Dr Atilla Mirati MURATHAN

1955 yılında Gümüşhane Kelkit İlçesinde doğdu. Baba tarafından Gümüşhane Aşağı Alıçlı (A. Tezene) Köyü’ndendir. Babası Sarıkamış Harbi gazilerinden Ömer Murathan Annesi Gümüşhane Birinci dönem Milletvekili Ruşen Oktar’ın kızı Safiye Hanım’dır. Gümüşhane Fevzipaşa İlkokulu, Gümüşhane Atatürk Ortaokulu ve Ankara Sincan Lisesi’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden Yüksek Mühendis olarak mezun oldu. Ankara Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Doktora eğitimini tamamladı. 1985 yılında 8 ay, Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 1985 yılında Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmalarını sürdürdü. 1997 yılından beri Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

Fakülte Sosyal Faaliyetler Koordinatörlüğü (1989–1995), İş Dünyası Dergisi Yayın Kurulu Üyeliği, (1998–2000), TSE Kimya Hazırlık Grubu Standart Hazırlama Komisyon Üyeliği (1999–2000), TSE Kimya Hazırlık Grubu Standart Hazırlama Komisyon Başkan Yardımcılığı (2000-2001), TSE Çevre Hazırlık Grubu, Atıklar Daimi Komitesi Başkanlığı (2001-2002), DPT VIII BYKP Özel İhtisas Komisyonu (Çevre) Üyeliği (1999-2000), Kimya Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcılığı (2001- 2004), FenBilimleri Enstitüsü Kurulu Üyeliği, Fakülte Kurulu Üyeliği, Bölüm Akreditasyon Komisyonu Başkanlığı görevleri yanında 2008 yılından beri de, TÜRKAK tarafından düzenlenen akreditasyon denetimlerinde görev almaktadır. Çeşitli kurumlarda mesleki eğitim seminerlerine eğitimci olarak katılmaktadır. 2010 yılında 9. Ulusal Kimya Mühedisliği Kongresini (UKMK-9) düzenledi.

Uluslar arası, ulusal dergilerde çok sayıda bilimsel makaleleri yayınlandı, Ulusal ve uluslar arası çeşitli sempozyum ve kongrelerde sunumlar gerçekleştirdi. TÜBİTAK ve DPT benzeri ulusal projeleri, üniversite bilimsel araştırma projelerinde yürütücü ve araştırmacı olarak katkıda bulundu. Çeşitli Uluslararası bilimsel dergilerde hakemlik yapmaktadır.

Akademisyenler Birliği ve Kimya Mühendisleri Odası üyesidir. 2009-2017 döneminde Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı olarak görev yapmıştır. Halen aynı bölümde çalışmaktadır. Gazi Üniversitesinden Emekli Öğretim Üyesi Prof Dr Ayşe Murathan’la evli olup üç çocuk babasıdır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz