Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024
Beğen 16

Prof.Dr. Necmettin TOZLU

Prof Dr Necmettin TOZLU 1945 yılında Gümüşhane Merkez Kocayokuş Köyü’nde dünyaya geldi. İlkokulu Kale’de, orta ve lise eğitimini Gümüşhane’de tamamladı.

Ankara Yüksek Öğretmen Okulu Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu. Erzurum Atatürk Üniversitesi’ne Pedagoji Asistanı olarak girdi. İsmail Hakkı Baltacıoğlu’nun Eğitim Sistemi Üzerindeki araştırmasıyla doktorasını verdi. Michigan Üniversitesinde araştırma ve incelemelerde bulundu. Eğitim Felsefesi Anabilim Dalında Doçent ünvanını aldı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Başkanı ve aynı üniversitede Profesörlüğe yükseldi.

Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. ”Eğitime Giriş”, “Eğitim Felsefesi”, “Kültür ve Eğitim Tarihimizde Yabancı Okullar”, “Orta Öğrenimde Öğrenci Başarısının Değerlendirilmesi”, “Eğitim Problemlerimiz Üzerinde Düşünceler” konularında eserler yazdı.  Aşık Nuri Baba üzerine bir inceleme kitabı vardır. Türk Felsefe Derneği, Türkiye Yazarlar Birliği, The Philosophy of Education Society üyelikleri bulunmaktadır.

Araştırma konuları arasında; Insan, Toplum, Eğitim ve Devlet gösterilebilir. Özel ilgi alanları kitap okuma, Türk Halk Müziği, Yüzme ve Seyahattir. 2007 yılında Gümüşhane AK Parti’den Milletvekili aday adayı oldu.

Bayburt Üniversitesinde Rektör yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz