Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 28 Mayıs 2023
Beğen 32

Doç. Dr. Neva ÇİFTÇİOĞLU

Doç. Dr. Neva ÇİFTÇİOĞLU

TRT Radyo sanatçısı Gümüşhaneli Ayhan Bey’in kızı olarak 1963 yılında Erzurum’da doğdu. Orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. 1985 yılında Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Ankara Tıp Mikrobiyoloji Bölümü’nde mastır ve doktora yaptı. 1991’de Devlet Bursu kazanarak Finlandiya Kuopio Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü’nde çalışmaya başladı ve aynı üniversitede doçent oldu.

 

Dr. Olavi Kajander ile vücutta kireçlenmelere neden olan “nanobakteri” adını verdikleri yeni bir mikro-organizmayı izole etmeyi başardı ve “nanobakteri”lerin kireçlenme içeren hastalıkların başlamasında tetikçi faktör olduğunu belirledi. Dünyanın pek çok üniversitesinden çağrılar alarak oralarda bilimsel çalışmalara katıldı. Halen 5 Avrupa ülkesi ile Kanada ve Amerika’da bu ortak çalışmaları sürdürüyor. Bugüne kadar 10 uluslararası ödüle layık görüldü.

 

Çalışmaları 1998’de Amerikan Uzay Ajansı (NASA)’nın dikkatini çekti ve kendisine yapılan öneri ile bu kurumun Astrobiyoloji Enstitüsü’nde asil üye olarak göreve başladı. 2001 yılında NASA Johnson Uzay Merkezi’ne geçti. Halen ‘Mars’ta Hayat Araştırma’ ve ‘Yer çekimi olmayan koşullarda astronotlarda böbrek taşı oluşumunun sebepleri’ isimli projelerde yetkili uzman olarak çalışmaktadır. Haliç Rotary Bilim Meslek Ödülü sahibidir. Finlandiya`da doktora sonrası çalışmalarıyla Nobel Tıp Ödülü`ne aday gösterildi. Aynı yıl İskandinav Ülkeleri Bilim Ödülü`nü ve En Başarılı Bilim Yayını Ödülü ve 2006`da NASA`DAN Olağanüstü Bilim Adamı Ödülü aldı.

 

Birçok ülkede, üniversitelerde misafir profesör olarak ders verdi.

Yorumlar

 1. Yusuf Erhan Koçtaş dedi ki:

  Doç.dr.Neva Çiftçioğlunun Türkiye de kabul görmediğini bilmek beni çok üzdü.Nice değerli bilim insanlarımız maalesef değerleri bilinemediği için yurt dışındalar ve ülkem kayıp beyinler ülkesi oldu.

 2. Kenan Ünal dedi ki:

  Böyle aydın insanlara ülkemizde değer verilmiyor rabbim yolunu açık etsin

 3. ŞeNeL dedi ki:

  Allah güç kuvvet versin,Türkiye’nin gururu bir bilim insanı …..siz çok yaşın ,mut dolu yarınlarınız olsun

  1. ŞeNeL dedi ki:

   yaşayın

Yorum Yaz