Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Ocak 2022
Beğen 5

Savaş AYDIN

Ad Soyad : Savaş AYDIN
Doğum Tarihi :
Ölüm Tarihi :
Yaşadığı Şehir : Gümüşhane
Mesleği :
Telefon :
Savaş AYDIN

1962 yılında hayata Zigana Köyü –Torul da yaşama başladı, 1986 yılında KTÜ- İktisat bölümünü mezun oldu, öğrencilik yıllarında müteahhitlik yaptı. 1987 – Etibankta Müfettiş olarak göreve başladı, daha sonra , T.Emlak Bankası, T.C. Ziraat bankası teftiş kurullarında Başmüfettiş olarak görevlerini sürdürdü , 2003 yılında “T.B.M.M. Yolsuzlukların sebeplerini, sosyal ve ekonomik boyutlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan meclis araştırılması Komisyonu’nda uzman olarak geçici görev aldı, 2014 yılında , YÖK Denetim Kurulunda Denetçi olarak görev yaptı, 2002 yılından beri Maliye Bakanlığına bağlı , Milli Piyango Genel Müdürlüğü, Teftiş Kurulunda Başmüfettiş olarak görev yapmaktadır,

2005 yılından beride , “Zigana Coğrafyası Derneği Başkanı olarak Zigana Coğrafyası biyo çeşitliliği üzerine, Zigana Coğrafyası Özel Çevre Koruma ve Biyotop haritalama çalışmalarını sürdürmekte, 2012 yılından beri Türkiye Beyaz Ay Derneği Ankara Yönetim Kurulu Üyesi , Cumhur Başkanlığının koordinasyonu olan eğitim her engeli aşar projesinin Ankara Koordinasyonunda görev yaptı,Türkiye Özel Sporcular Spor federasyonunda Yönetim kurulu üyeliği ve bu federasyonun dünya şampiyonası koordinasyon kurul başkanlığı görevlerini yaptı, halen Türkiye özel sporcular Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

Birçok yerel ev ulusal basında yazıları yayınlanan ve uluslar arası yatırım danışmanlığı yapmanın yanında, Kredi Kartları Kanununun mimarıdır. “Kredi Kartları” adında basılmış kitap(Etibank Yayınları-1994) mevcuttur.

Türkiye de bir ilke , Şiir sergisi açarak (Erzurum Halk Eğitim Merkezi-1979) imza atanını yanında bu sergide yer alan şiirlerini “İlk ADIM” adlı şiir kitabında toplamıştır.

2007 yılından beri Zigana Doğa Okulu etkinlikler kapsamın da bir kültür faaliyeti olan “LAMES” festivalini düzenlemektedir .

2014 yılında Türkiyen’nin 3. Ve bitki isimleri Türkçe adlandırılan tek bitki müzesi olan , Zigana Doğa Okulu Bitki müzesini (Herbaryumunu) T.C. Su Ve Orman Bakanlığı ile birlikte , Orman bakanlığı Bitki müzesi sorumlusu “ Biyolog, Mehtap Öztekin gözetiminde AÇMIŞTIR.

Zigana Coğrafyası Endemikleri Fotoğraf sergisiyle . aynı konsepte , 6 farklı yerde sergilenerek Türkiye rekoru kırmıştır.

“ Zigana Coğrafyası Endemikleri “adlı 2014 yılında basılmış kitabı mevcuttur.

Bir çok Uluslar arası ve ulusal kurum ve kuruluşlarla işbirliğinde gidilerek, büyük projelerde yer almıştır Bu kasmamdaki , Zigana ARBORETUM ilan aşamasında getirmiştir.

Gümüşhane ilinin kalkınma motoru olacak Zigana Doğa Okulu projesini Zigana Köyünde hayata geçirmiş ve Gümüşhane’nin tüm il ve ilçelerde uygulamaya koymayı planlamıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.