Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 16 Haziran 2024
Beğen 3

Volkan ŞENEL

Volkan ŞENEL

Gümüşhane doğumlu olan Şenel, ilkokul tahsilini İstanbul’da, ortaokul ve lise tahsilini Kocaeli’nde bitirdi. Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı Sanat Tarihi (1997) ve Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı Tarih Öğretmenliği (2001) bölümlerinde lisans eğitimi yaptı. 2001 yılında Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda Lisansüstü öğrenimine başladı. 2003 yılında Master öğrenimini tamamladı.

Askerlik görevini Kırklareli Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda yapan Şenel, daha sonra ise Kocaeli Gölcük’te özel bir eğitim kurumunda öğretmen ve idareci olarak çalıştı.

Şenel, 2005 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Kültür Dairesi Başkanlığı’nda uzman olarak başladığı görevini şuan, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü olarak sürdürmektedir.

Şenel ayrıca, ülkemizin kültürel, tarihi ve doğal mirasın korunması için; 2007-2008 yılları arası Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyesi, 2008-2011 yılları arası Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyesi, 2011-2012 yılları arası İstanbul Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu üyesi olarak görev yapmış, 2007 yılında Hollanda Amsterdam Arkeoloji ve Anıt Koruma Kurulu (Architectural Historian, Department of Monuments and Archaelogy) tarafından verilen eğitime katılmıştır.

Tarihi, kültürel ve sanatsal alanlarda çalışmaları olan Şenel’in yazı ve bilimsel makaleleri; Kültür-Sanat, Akademia, Mimarlık, Pusula, Gökkuşağı, Göze, Kebikeç, Çınar, Türkçemizin Sesi, Sanat-Edebiyat ve Kültür (SEKA), Bal-Türk, Gümüş Ufuklar, Değişen Kocaeli dergilerinde, kent tarihiyle ilgili yazıları ise Kocaeli, Son Nokta, Gündoğumu, Ortam, Balkan Günlüğü, Bizimyaka, Kuşakkaya gazetelerinde ve bazı internet sitelerinde yayınlandı. Ulusal ve uluslararası birçok sempozyum ve kongreye bildirileriyle katıldı.

Şehirlerin yerel tarihi ve kültürel mirasları üzerine araştırmalar yapan Şenel’in yayımlanmış 7, editörlük ve tarih danışmanlığını yaptığı 9 kitap çalışması vardır.

Akademik eğitimine devam eden Şenel, Kocaeli Dokümantasyon Merkezi, Kocaeli Şairler ve Yazarlar Birliği, Kocaeli Türk-Macar Dostluk Derneği, Tema Vakfı, Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, Pusula Düşünce Derneği, Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı, Kocaeli Başiskele Eğitim ve Kültür Derneği üyesidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz