Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Şubat 2024
Beğen 13

Prof Dr Yılmaz ARI

Prof Dr Yılmaz ARI

1968 yılında Gümüşhane de doğdu. İlk ve ortaokulu Dölek Köyü İlkokulu’nda ve Gümüşhane Merkez Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda tamamladı. 1986 yılında Gümüşhane Lisesi’nden, 1990 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, Coğrafya Bölümü’nden mezun oldu. Kırklareli Vize İlçesi Kıyıköy Lisesi’nde 1990–1992 yılları arasında öğretmenlik yaptı. 1992 yılında mezun olduğu bölüme Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1993 yılında YÖK tarafından yapılan seçme sınavını Balıkesir Üniversitesi kadrosundan kazanarak, 1993’te Balıkesir Üniversitesi, Coğrafya Bölümüne Araştırma Görevlisi olarak atandı.

1994-2001 yılları arasında lisansüstü eğitimi çalışmalarını Amerika Birleşik Devletleri’nde yaptı. 1994’te Texas State University’de Coğrafi Bilgi Sistemleri alanında başladığı master çalışmalarını 1996 yılında tamamladı. Bu alanda diploma alan ilk Türk coğrafyacısı oldu. Yüksek Lisans çalışmalarından sonra doktora çalışmaları için yine A.B.D. Teksas’daki The University of Texas at Austin’den kabul aldı. Burada çevre sorunları ve kültürel coğrafya alanında doktora çalışmalarını 2001 yılında tamamladı. 2001 yılı sonunda Balıkesir Üniversitesi’ne döndü. 2002 yılında Yardımcı Doçent, 2006 yılında Doçent, 2012 yılında da Profesör unvanı aldı.

Doğa koruma, kültürel coğrafya, kültürel ve siyasal ekoloji konularına odaklanan akademik çalışmaları saygın uluslar arası ve ulusal dergilerde yayınlanmıştır. Çoğu uluslar arası olmak üzere 150’den fazla konferansa konuşmacı olarak katılmıştır. Ayrıca çalışmalarının sonuçlarını Türkiye, A.B.D ve Almanya’da hem Türkçe hem de İngilizce basılan kitaplarıyla duyurmuştur. Çok sayıda TÜBİTAK ve Avrupa Birliği projelerinde yürütücü ya da araştırmacı olarak yer almıştır. Prof. ARI, çeşitli idari görevlerde de bulunmuştur: Balıkesir Üniversitesi’nde Rektör Dış İlişkiler Danışmanlığı, Uluslar arası İlişkiler Merkezi Müdürlüğü ve Fakülte Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca Balıkesir Üniversitesi Avrupa Birliği Erasmus Programları koordinatörlüğü görevini 2006’dan beri sürdürmektedir. İki önemli uluslar arası kuruluşta da yönetici olarak görev yapmaktadır. 2009’da ilk kez seçildiği Avrupa Coğrafyacılar Derneği Başkan Yardımcılığı görevine 2011 yılında Yunanistan’da ikinci kez seçilmiştir. Ayrıca, İsviçre’deki Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) Çevresel, Ekonomik ve Sosyal Politikalar Komisyonu üyeliği görevini de 2007’den beri sürdürmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz