Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 04 Mart 2024
Beğen 6

Prof Dr Yunus Vehbi SÖZEN

Prof Dr Yunus Vehbi SÖZEN

1943 yılında Gümüşhane Torul İlçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Torul’da tamamladı. 1963 yılında Trabzon Lisesi’nden mezun oldu.Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. 1969 yılında fakülteden mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Asistan olarak çalışmaya başladı. 1974 yılında “Tibia Diafiz Kırıklarının AO Kompresyon Osteosentezi ile Tedavisi” konulu uzmanlık tezini hazırladı.

Uzman olduktan sonra aynı klinikte çalışmaya devam etti. Daha sonra 1974 yılında askerlik görevi nedeniyle Adana’da Askeri Hastanede Ortopedi Klinik Şefi olarak çalıştı. 2 Şubat 1976 da tekrar İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine görevine döndü. İki yıl uzman olarak çalıştıktan sonra 1978 yılında bir yıllığına İngiltere’ye gitti.

Burada Wales Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde çalıştı. 27.11.1980 tarihinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Ana Bilim Dalında Doçent oldu. 27.11.1980 tarihinde İstanbul üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde gerekli sınavları vererek Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Doç. Dr. unvanını kazandı. 6 Ekim 1988 tarihinde “Menisküs Lezyonlarının MRI Tetkiki İle Değerlendirilmesi” adlı teziyle Profesörlüğe atandı.

Birçok bilimsel makalesi yayımlandı. XVIII. Milli Türk Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında birçok kongre ve panellere katıldı. Birçok sivil toplum örgütünde görev aldı. GÜSİAD üyesidir.

Halen İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında Öğretim Üyesi olarak çalışan Prof Dr Yunus Vehbi Sözen evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorumlar

  1. Faruk UZUNAL dedi ki:

    Yunus Vehbi Hocamızla irtibatım kesildi. Merak ediyorum. Telefonum 05323129345 yardıncı olabilir misiniz? Tşk. Edrm.

  2. Faruk UZUNAL dedi ki:

    Mesajlarla ilgilenen yok mu? Yunus Hocamızı sormuştum.

Yorum Yaz