Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 16 Haziran 2024
Beğen 1

Sabri Özcan SAN

Sabri Özcan SAN

1326 (1910) yılında Gümüşhane’de doğdu. İlk ve Ortaokulu Gümüşhane’de, Öğretmen Okulunu Trabzon’da bitirdi.Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü ile Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsünden mezun oldu. 22 yıl Gümüşhane’de Öğretmenlik ve Okul idareciliği yaptı. Vatani görevini Topçu Yedek Subay olarak Erzincan’da tamamladı. 10. ve 13. Dönemlerde Gümüşhane’den Milletvekili seçildi. Bolu Suni Tahta Fabrikaları ve Karabük Demir çelik İşletmeleri’nde yönetim kurulu üyeliği yaptı.
Denizcilik Bankası Murakıplığında bulundu. 19 yıl Gümüşhane Halkevi Kültür ve Edebiyat Kolu Başkanlığı, Gümüşhane Türk Hava Kurumu, Çocuk Esirgeme Kurumu, Verem Savaş Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 10 yıl Kızılay Derneği Gümüşhane Şube Başkanlığı ve Kızılay Onursal Üyeliği yaptı. 1946’da Gümüşhane Lise Açma Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ni, 1949’da Öğretmenler Derneği’ni kurdu ve başkanlığını yaptı.
10 yıl il gazetesi olan Gümüşeli Gazetesi’nin Yazı İşlerini yürüttü. Ankara’da Türk Ocakları Genel Merkez Yönetim Kurulu ile Çocuk Esirgeme Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeliklerine seçildi. 1954’te Gümüşhane Yüksek Öğrenim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ni kurdu ve 4 yıl başkanlığını yaptı. Türk Parlamenterler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır.
Gümüşhane kültürüne çok değerli eserler kazandırdı. Aşık Hicrani, Gümüşhane Kültür Araştırmaları ve Yöre Ağızları, Gümüşhaneli Eski Şairler ve Türküler, Rusların Gümüşhane İlini İşgali, Trabzon Salnamelerinde Gümüşhane Sancağı, Büyük Veli Gümüşhaneli Ahmet Ziyaüddin Hazretleri, Siyaset Dünyamızdan ve Ölümünün 60. Yıldönümü Nedeniyle Cenap Şehabettin’in Avrupa Mektupları. 05.02.1997 tarihinde vefat etti. Biri kız, üç çocuk babasıydı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz