Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 02 Aralık 2023
Beğen 1

Sabahattin KÖMÜRCÜOĞLU

Sabahattin KÖMÜRCÜOĞLU

1924 Gümüşhane Eskibağlar Mahallesi doğumludur. İlkokulu Gümüşhane ve Kelkit’te, ortayı Gümüşhane Ortaokulu ve İstanbul Erkek Öğretmen Okulu’nda tamamladı.Gümüşhane’de İlkokul Öğretmeniyken Batı Trakya’da görevlendirildi. İstanbul Çapa Eğitim Enstitüsü’nü bitirdikten sonra Sürmene Ortaokulu’na atandı. İstanbul’da Emirgan, Şişli Ortaokulu ve Suadiye Lisesi’nde Türkçe-Edebiyat öğretmenliği yaptı. İlk eşinden dört oğlu ve bir kızı vardır.
Ozanın ilk şiiri 1944’de “İstanbul Dergisi”nde çıktı. Türk Dili, Ozanca, Saçak, Kıyı, Beşinci Mevsim, Güzel Yazılar dergilerinde şiirleri, Zafer, Cumhuriyet, Milliyet, Kadıköy Aktüalite Gazetelerinde yazıları yayımlandı. Birçok şiir ve yazısı okul kitaplarına alındı. 10 kitabı yayımlanan Kömürcüoğlu acıların ve özlemlerin şairidir. Sevgi ve barış dolu mutlu bir dünya özlemektedir.
Şiirlerinde doğadan güzel motifler yansıtmaktadır. En katı gerçekler, onun kaleminde zarif bir ustalıkla, dilin ve düşüncenin aydınlığında, kısa, özlü ve dokunaklı olarak şiire dönüşmektedir. Ozanın Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlanan “Öğretmenlerin ve Anne Babaların Sorumluluğu” yazısı 8. Sınıf ders kitabına alındı.
Sana Doğru (Şiir–1971), Kasım Çiçekleri (Şiir–1986), Gümüşhaneli Ozanlar (Antoloji–1987), Anılarda Memleket (Şiir–1994), Gün İstanbul Üstünde (Öykü–1994), Kıyıdaki Adam (Öykü–1997), Gümüşhaneli Ozanlar (Antoloji II–1998) Sönmeyen Ateş (Şiir–2003), Esintiler (Deneme-2003), Esintiler Yumağı (Yaşam Öykümsü-2006), Leylak Zamanı (Şiir-2010) ve Roman Olacak Hikaye (Öykü-2010) adlı 12 eser yayımladı.

YİTİK ÇOCUKLUK

Koynunda uzanıp yatınca
Bahçeler iç açıcı
Dağlarsa sarp dikenli
Düşlere girince güzeldi

Çiçekler göz kamaştırmak içindi
Kuş sesleri hüzünlü mü hüzünlü
Sular girip yıkanınca serindi

Tepeler yüceydi
Dereler derin
Sönüp gittiği
Dağ başlarında özlemlerin

Şimdi
Yamaçlarda bir dertli ana
Ağlıyor çocukluğumu
Bana…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz