Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024
Beğen 4

Cemile ALBAŞ

10.11.1961 Gümüşhane doğumlu olan Cemile ALBAŞ ilk, orta ve lise tahsilini Ankara’da tamamladı. Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde lisans eğitimini tamamlayarak 1982’de işletme bölümünden mezun oldu.

Üniversite eğitimi sonrası Maliye Bakanlığı bünyesinde Vergi Müfettiş yardımcısı olarak göreve başladı ve dönemini birincilikle tamamlayarak Vergi Müfettişi olarak 1988 yılına kadar çalıştı. Aynı dönemde Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans eğitimine devam etti ve 1986 yılında muhasebe- finansman dalında tezini tamamlayarak mezun oldu.

1988 yılında Maliye Bakanlığındaki görevinden ayrılarak Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş’nde mali analist ve proje değerlendirme uzmanı olarak çalışmaya başladı. Banka bünyesinde ihracat kredi sigortası konulu tez çalışmasını tamamladı.

Görevde bulunduğu süre içerisinde yatırım projelerinin değerlendirilmesi, ihracat ve yatırım kredileri, finansal analiz, Türk vergi hukuku ve vergi sistemi, bilgisayar ve yabancı dil, sermaye piyasası mevzuatı, türev piyasalar vb. olmak üzere değişik konularda seminerlere, eğitimlere katılımcı ve eğitmen olarak dahil olmuştur. 2000 yılına kadar bankadaki bu görevine devam etti.

2000 yılında gerekli prosedür ve sınavları tamamlayarak Yeminli Mali Müşavirlik ruhsatını aldı. Müteakiben Sermaye Piyasası Kurumunun sınavlarını tamamlayarak denetçi ünvanını aldı.

2001 yılında bankadaki görevinden istifa ederek BD Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik Anonim Şirketinin kurucu ortakları arasında yer aldı.

Halen aynı şirket bünyesinde Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra Sorumlu Ortak Baş Denetçi ve Yeminli Mali Müşavir olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Ayrıca Geleneksel Türk Sanatları Ebru dalında Sultanahmet’te yer alan kendi atölyesinde Kültür Bakanlığı Sanatçısı olarak çalışmaktadır.

27. dönem İYİ Parti İstanbul milletvekili adayı olmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz