Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Şubat 2024
Beğen 2

Cihat YENİDOĞAN

1943 yılında Gümüşhane Merkez Özcan Mahallesi’nde doğdu. Babası Muhlis Bey, annesi Aygünlerden Zehra Hanım. Canca İlkokulu, Gümüşhane Ortaokulu’nu bitirdi. Gümüşhane Lisesi’nde bir süre okuduktan sonra 1968’de Gümüşhane Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Musalla’da 1 yıl öğretmenlik yaptı. Askerliğini yedek subay olarak Trabzon’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi gazetecilik Yüksek Okulu’nda okurken Hürriyet Gazetesi’nde muhabirliğe başladı.
1970–1974 arası Trabzon’da Hürriyet Gazetesi’nin Karadeniz Bölge Müdürlüğünü yaptı. 1974–1977 arası Tercüman Gazetesi Bölge Müdürü olarak çalıştıktan sonra Köyişleri Bakanı Turgut Yücel’in Özel kalem Müdürlüğü’ne getirildi. 17 Bakan ve 2 Başbakanla sırasıyla Özel kalem Müdürlüğü, Basın Danışmanlığı, Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, Basın Baş Müşavirliği görevlerinde bulundu.

Vefa Tanır ve Münir Güney’in Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanlığını yaptı. MDP ile Gümüşhane’den milletvekili adayı oldu. AP ve DYP Basın Danışmanlığı yaptı. Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucusudur. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD, Trabzonspor Divan ve Koşuyolu Hastanesi Mütevelli Üyesidir. DYP Genel Başkan yardımcısıdır. Sürekli Basın Kartı sahibi de olan Yenidoğan 1997’de emekli oldu.

Uzun yıllar gazetecilik, ardından da bakanlık düzeyinde basın danışmanlığı, Özel Kalem Müdürlüğü gibi görevler üstlenen  Cihat Yenidoğan 2015 yılında (71 Yaşında) vefat etmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz