Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024
Beğen 7

Fikri IŞIK

Fikri IŞIK

Fikri Işık, 13 Eylül 1965, Gümüşhane, Türk siyasetçi ve Millî Savunma Bakanı.

Fikri Işık 13 Eylül 1965 tarihinde Gümüşhane ilinin Şiran ilçesine bağlı Babacan köyünde doğdu. Babasının adı Tevfik, annesinin adı Mecbure’dir. İlkokul eğitimini Hereke Sümer İlkokulunda, ortaokul ve lise eğitimini İzmit İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Eğitimi Matematik Öğretmenliği Bölümünü 1989 yılında tamamladı. İzmit ve İstanbul’da özel okullarda İngilizce ve matematik öğretmenliği yapan Işık, gıda sektöründe yönetici olarak çalıştı.

Siyasi kariyeri
1999 Türkiye yerel seçimleri’nde Fazilet Partisi Hereke Belediye Başkan adayı oldu fakat 4. sırada kalarak seçilemedi.20 Ekim 2001 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kocaeli kurucu İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve başladı. 2007 Türkiye genel seçimleri’nde AK Parti Kocaeli milletvekili olarak meclise girdi. 2007–2013 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığında Bölge Koordinatörü ve Teşkilat Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Işık, 2011 Türkiye genel seçimleri’nde tekrar AK Parti Kocaeli milletvekili olarak meclise girdi.31 Ocak 2013 tarihinde TBMM Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığına seçildi.

25 Aralık 2013 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı oldu. Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde hiçbir parti tek başına iktidar olmak için gereken sandalye sayısına ulaşamayınca ve koalisyon görüşmelerinden bir sonuç alınamayınca erken seçim kararı alındı. Davutoğlu başkanlığında kurulan Seçim hükümeti’nde de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak yer aldı. Davutoğlu’nun istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’nde Millî Savunma Bakanı olarak yer aldı. 19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Fikri Işık Başbakan Yardımcı olarak görevlendirildi.

Özel hayatı
İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça bilen Işık, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz