Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024
Beğen 12

Mustafa HAYKIR

Mustafa HAYKIR

Mollaosmanlar Sülalesinden olan dedesi Muharrem Bulut 1893’de Köse Yuvacık (Gelinpertek) Köyü’nden Kırşehir’e göç etti. 1951 yılında Kırşehir’in Merkez Saraycık Köyünde doğdu. Babası Ahmet, annesi Elif Hanımdır. İlk ve orta öğrenimini Kırşehir’de tamamladı. Kırşehir Lisesi’nden mezun oldu. 1975 yılında Ankara Devlet Mimarlık Mühendislik Fakültesi’nden Makine Mühendisi olarak mezun oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında Makine Mühendisi olarak işe başladı.

1979 yılında askerliğini yedek subay olarak yaptı. Başbakanlık DPT (Devlet Planlama Teşkilatı), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Daire Başkanlığı yaptı. OYMAK Sanayi A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1983’de kamu görevinden ayrılıp İstanbul’da özel sektörde çalışmaya başladı. Ticari faaliyetler üzerine çeşitli firmalar kurdu. 1995 seçimlerinde MHP’den milletvekili adayı oldu parti barajı geçemediği için seçilemedi. 1995–1999–2003 yıllarında Milletvekili Adayı olarak siyasete atıldı. 21. Dönemde Kırşehir’i MHP’den TBMM’de temsil etti.

Mecliste KİT Sanayi ve Teknoloji, İleri Teknoloji Komisyonlarında görev aldı. Güney Afrika Dostluk Derneği Başkanlığı yaptı. Meclis Grup Yönetiminde bulundu. İstanbul KOBİDER Kurucu ve Genel Başkan Yardımcılığı, GİSİAD Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyeliği, GÜSİAD Yönetim Kurulu üyeliği, Aydınlar Ocağı Genel Başkanlığı ve Ahilik Araştırma ve Kültür Vakfı Kurucu ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. BBP Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. Halen Oymak San A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaktadır. Gümüş Vadisi Grubu Baş Danışmanıdır. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz