Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 16 Haziran 2024
Beğen 3

Lütfullah KANTEK

Lütfullah KANTEK

01.07.1899 (1315) tarihinde Gümüşhane Sadettin Mahallesi’nde doğdu. Babası Ahmet Bey, annesi Mahbube Hanımdır.İlk ve ortayı Gümüşhane’de bitirdi. 1315’lilerin çektiği tüm çileyi çekerek hem 1.Cihan Harbi hem de Kurtuluş Harbinde savaşarak ve aradaki dönemlerde okuyarak Gümüşhane Ortaokulunun Öğretmeni ve müdürü olmuştur. Öğretmen Okulunu bitirerek uzun yıllar yurdun birçok ilinde öğretmen ve idareci olarak görev aldıktan sonra emekli oldu.

 

İlkokulu Rüştiyeyi (ortaokul) ve idadiyi (lise) Gümüşhane’de okuyan Lütfullah Kantek 1.Cihan Harbi esnasında 1915 tarihinde ulus işgalinin başlaması üzerine annesi ve kardeşlerini alarak muhacerete çıkmış ve Niğde’ye kadar ailesini götürmüştür. Daha sonra 1315’lilerin askere çağrılması üzerine 16-17 yaşında asker olmuş ve top cephesinde uluslara karşı savaşmıştır. Rusların gitmesinden sonra ailesi ile Gümüşhane’ye dönen Lütfullah Kantek, İstiklal Harbi’nin başlaması üzerine yedek subay olarak tekrar askere çağrılmış ve 3 yıl süreyle çeşitli cephelerde çarpışarak İstiklal Madalyasıyla taltif edilerek sivil hayata dönmüş ve yarım bıraktığı tahsilini İstanbul Çapa Öğretmen Okulu’nda tamamlamıştır.

 

Uzun yıllar Gümüşhane Ortaokulu’nda öğretmenlik, idarecilik ve müdürlük yapmıştır. Gümüşhane Ortaokulunda o nesilde okuyan gençler üzerinde büyük etki sahibi olmuş giyimi, kuşamı ve davranışlarıyla gençlere ve çevresine örnek olmuş Gümüşhane ileri gelenidir. 1945 yılında Sinop Ortaokulundan emekli olduktan sonra politik hayata atılmış, Gümüşhane’de Demokrat Parti kurucularından olmuş, aktif politikayı 1952 yılına kadar sürdürmüştür. 1952 yılında Türk Hava Kurumu Doğu Anadolu Bölgesi Başmüfettişi olmuştur.

 

1956 yılında bu görevden istifa ederek 08.12.1952 tarihinde Gümüşhane’de Demokrat Gümüşhane Gazete ve Matbaasını kurarak Başyazarlığını üstlenmiş ve ölüm tarihi olan 1961 tarihine kadar gazetesindeki yazılarıyla ve gazetesinin neşri ile uğraşmıştır. 1938 yılında Gümüşhane İlbaylığı Hava Tehlikesinden Korunma Komisyonu Neşriyatı Şubesi tarafından “Hava ve Zehirli Gaz Tehlikelerine Karşı Korunma Çareleri” adlı kitapları yayımlandı. 07.01.1961 tarihinde kurulan Gümüşhane Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın İlk Başkanı seçildi. Kısa bir süre 01.02.1961 tarihine kadar Başkanlığını yaptı.

 

20.06.1961 tarihinde Gümüşhane’de vefat etti. Gümüşhane Valisi ve Milletvekili Veysel Rıza Bey’in kızı Saadet Hanımla evliliğinden dördü erkek, ikisi kız altı evlat babasıydı. Vefat ettikten sonra gazeteyi oğulları Ahmet ve Metin Kantek 1981 yılına kadar devam ettirdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz