Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 16 Haziran 2024
Beğen 4

İsmail Hakkı DEMİREL

İsmail Hakkı DEMİREL

1924 yılında Gümüşhane’de dünyaya geldi. Babası Komiser Ali Demirel’in görevi nedeniyle İlkokulu Çıldır’da, ortaokulu Gümüşhane’de bitirdi. 1941 yılında girdiği Polis Koleji’nden 1944 yılında mezun oldu. Stajını Mersin Tarsus’ta tamamladı. Staj sonrası okullar açılınca Polis Enstitüsü’nde eğitime başladı. Olgunluk sınavı neticesi Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Emniyet Genel Müdürlüğü adına okumaya başladı.

1948 yılı Ekim ayında Komiser Yardımcısı olarak Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde çalışmaya başladı. 6 ay sonra Komiser, 2 yıl sonra da Başkomiser oldu. Polis Enstitüsünde Başkomiser olarak bir yıl çalıştıktan sonra 1952’de 28 yaşında 4.Sınıf Emniyet Müdür Vekili olarak Çankırı İl Emniyet Müdürü oldu ve 1954 yılına kadar görev yaptı. 1954 yılı genel seçimleri sonunda 3. Sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfi ederek Aydın İl Emniyet Müdürlüğüne atandı. 1958 yılına kadar Aydın Emniyet Müdürü olarak görev yaptı.

1958–1959 arası Kastamonu İl Emniyet Müdürü olarak görev yaptıktan sonra 1959–1960 arası Manisa Emniyet Müdürlüğü görevinde bulundu. 27 Mayıs’tan sonra en büyük rütbeli subaya valilik görevi verildiğinden Askeri Emniyet Müdürü olarak atandı. 1960–1965 yılları arasında Emniyet Genel Müdürlüğü Hukuk İşleri Müdürlüğü, 1965–1967 arası Polis Akademisi Başkanlığı, 1971–1975 Ankara İl Emniyet Müdürlüğü, 1975–1978 arası Bursa Emniyet Müdürlüğü yaptı. Serbest Avukat olarak çalıştı.

15.10.1981–06.12.1983 yılları arasında TBMM’de Bursa’dan Danışma Meclisi üyesi olarak görev aldı. 1979 yılından bu yana Bursa Polis Emeklileri Derneği asil üyesiydi. 21.11.2019 tarihnde vefat eden Demirel’in cenazesi, Çanakkale Merkez Şehitler Camisi’nde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Çanakkale Yeni Mezarlığında toprağa verildi

Evli ve bir çocuk babasıydı.

 

10 Kasımla ilgili bir videosu

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edilişinin 80’inci yılında Cumhuriyet Meydanında yapılan çelenk törenine gelen Emekli Emniyet Müdürü, Avukat İsmail Hakkı Demirel, Atatürk heykelini önünde yaptığı konuşma dikkat çekti.

10 Kasım Cumartesi günü Atatürk’ün ölümünün 80’inci yılında yapılan çelenk töreninden sonra Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk heykelinin önüne gelen Emekli Emniyet Müdürü, Avukat İsmail Hakkı Demirel’in açıklamaları dikkat çekti. Heykelin önüne geçen Demirel İsmet İnönü’nün Atatürk vefat ettikten sonra yayınladığı mesajı okuyarak, “Devletimizin banisi ve milletimizin fedakar, sadık hadimi, İnsanlık idealinin aşık ve mümtaz siması; Eşsiz kahraman Atatürk, Vatan sana minnettardır” dedi. Anzac askerlerinin yolunu gözleyen annelere Atatürk’ün konuşmasını da hatırlatan Demirel, “Onların attığı mermi ile ölüyordu. Eğer o saat olmasaydı ölecekti. O düşmanlarına ne diyor biliyor musun? ‘Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar. Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır’ Düşmana bunu söylüyor bu adam. Anlayın insanlığını. Büyük insan. Eşi gelmemiş dünyada. Eşi yok. Böyle bir adam” dedi.
Demirel daha sonra Atatürk heykeline selam vererek alandan ayrıldı.

 

Kaynak: canakkalem.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz