Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024
Beğen 3

Sadullah Halis TOKDEMİR

Sadullah Halis TOKDEMİR

Aslen Gümüşhane Kelkitli. 1336 (1920) yılında Çorum Alaca’da dünyaya geldi.Babası Osmanağagillerden Ethem İbrahim Bey, annesi Rıdvanzade Osman Efendi’nin kızı Kadife Hanımdır. İlkokulu Kelkit’te Kelkit İptidai Mektebi Sübyan sınıfında okudu ve 1932 yılında mezun oldu. Orta ve liseyi İstanbul’da 30 Haziran 1940 yılında tamamladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Hukuk Fakültesi öğrencisi iken Yar öğretmenlik sertifikası alarak Kartal Ortaokulu’nda Almanca dersleri verdi.
1949 yılında İstanbul Barosuna kayıtlı avukatlığa başladı. 1946 yılı baharında Demokrat Parti’ye girerek siyaset hayatına başladı. Kuzguncuk Ocak İdare Heyeti’nde görev aldı. 1949 yılında DP Üsküdar Merkez Bucak Başkanı seçildi. 14 Mayıs 1950 yılında Demokrat Parti’den Gümüşhane milletvekili seçildi. 1954 yılındaki seçimlerde de meclise girdi. TBMM 9 ve 10. dönem Gümüşhane milletvekilliği yaptı. Mart 1958’de Türkiye Emlak Kredi Bankası İdare Meclisi Başkanlığına tayin edildi. 27 Mayıs Darbesi’nden bir süre önce bu görevinden ayrılıp yeniden avukatlığa başladı.
1961 yılında Yeni Türkiye Partisi’nin kuruluş çalışmalarında yer aldı. Aynı yıl yapılacak seçimlerde kendisine gelen Kastamonu birinci sıra milletvekili aday teklifini kabul etmedi. 1963 yılında Ankara 14. noterliğine getirildi ve 1972 yılında kurulan Noterler Birliğini kurdu ve kurulan Noterler Birliği’nin ilk genel başkanı seçildi. Birliğin Latin Noterler Birliğine girmesini sağladı. Yaş haddinden emekli olacağı 1985 yılına kadar da Uluslar arası Birlik nezdinde Türkiye’yi temsil etti. Anadolu Kulüp ve Büyük Kulüp üyesidir. Eski Milli Eğitim Bakanlarından Prof Rıfkı Salim Burçak’ın öncülüğünde kurulan Demokratlar Kulübü’nün kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu üyesidir. 16 Ocak 2014 tarihinde vefat etti.
Selma Hanımla evliliğinden dört çocuğu ve beş torunu bulunmaktadır. Hayatını kaleme aldığı “Anılar” isimli bir eseri bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz