Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ocak 2022
Beğen 3

İbrahim OKUR (AŞIK FİGANİ)

Ad Soyad : İbrahim OKUR
Doğum Tarihi : 15.03.1951
Ölüm Tarihi :
Yaşadığı Şehir : Gümüşhane
Mesleği : Aşık Şair
Telefon :
İbrahim OKUR (AŞIK FİGANİ)

15.03.1951 tarihinde (1948 yaş tahsisi) Gümüşhane Merkez (Reksene) Çaltılı Köyünde dünyaya geldi.İlkokulu köyünde tamamlar. İmamlığa hevesi olan âşık Kur’an-ı Kerim ve Arapça (Emsile, Bina, Maksut, Evamil, İzhar) okur. Gümüşhane İmam Hatip Okulu’ndan mezun olur. 20.07.1976 tarihinde Merkez Gümüşkaya (Yukarı Godilbahçe) Köyü’nde cami imam-hatibi olarak göreve başlar. Gümüşhane Mareşal Çakmak Eğitim Enstitüsüne kayıt yaptıran âşık okumak için 1978’de Hacıemin Camii’nde göreve başlar ve 1979’da okulu bitirir.

Kastamonu ve daha sonra Sivas Suşehri’ne öğretmen olarak tayini çıktığı halde değişik nedenlerle göreve başlayamaz. Görev değişikliği ile 1989 yılından itibaren Gümüşhane İl Müftülüğünde Sayman olarak çalışmaya başlar. Âşıklığa çocukluğunda çobanlık yaparken dağlarda söylediği usta malı türkülerle başlar. Köyden o yıllarda yurt içi ve yurtdışına işçi olarak gidip gelenlerin getirdiği plaklardan halk müziği ve âşıkların eserlerine ilgi duyar. Bir gün dağda hayvan otlatır ve kara sapanla tarla sürerken yorgunluktan uyur kalır. Rüyasında bir ses “Okumasını, kalkıp çalışmasını, söylemesini” söyler uyandığında okuması gerektiğine karar verir, ortaokula kaydolur ve okumaya başlar.

1967’de sazı eline alır. Şiirlerini genelde; acı, keder, sevinç, muhabbet, kardeşlik, birlik beraberlik üzerine yazmış, bir kısım şiirleri mahalli basında Demokrat Gümüşhane, Kuşakkaya, Gümüşkent ve Gümüşkoza Gazetesi’nde yayınlanır. 29 FM Radyosu’nda iki dönem halinde âşıklar programı hazırlayıp sunan aşık, radyo programlarını il içinden ve çevre illerden aşıklar ile bu kültüre hizmet etmiştir. 2000 yılından itibaren Gümüşhane Valiliği, Kaymakamlıklar, Belediye ve Beldelerde Kültür Şenliklerinde yer alır.

Türkiye’de bazı illerde yapılan etkinliklere Gümüşhane adına katılır. 2005 yılında başlatılan 4–7 Mayıs tarihlerinde yapılan “Kars Murat Çobanoğlu Âşıklar Bayramı” yarışmalarına Gümüşhane’yi temsilen katılır ve ödüller kazanır. Bu gönül kervanında yola devam etmektedir. Evli ve biri vefat etmiş altı çocuk babasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.