Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021
Beğen 5

Hüseyin Kerim ECE

Ad Soyad : Hüseyin Kerim ECE
Doğum Tarihi : 01.01.1958
Ölüm Tarihi :
Yaşadığı Şehir : Hollanda
Mesleği : Şair
Telefon :
Hüseyin Kerim ECE

01.01.1958 Gümüşhane Ballıca Köyü doğumludur. İlkokulu Ballıca’da, ortaokulu ve liseyi Gümüşhane İmam Hatip Lisesi’nde (1973) tamamladı. Atatürk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi’nden 1975’de mezun oldu. 1985’e kadar Eskişehir’de öğretmenlik yaptıktan sonra Hollanda’ya yerleşti. Uzun yıllar eğitim alanında çalıştı. Hollanda’da Avrupa İslâm Üniversitesi’nde dersler verdi. Hapishanede rehber olarak çalıştı. Türkiye Yazarlar Birliği, Hollanda Endülüs Öğretmenler Vakfı, Almanya HDR İnsan Onuru ve Hakları Derneği üyesidir. Yazmaya 16 yaşında şiir denemeleriyle başladı.
İlk şiiri Milli Fikir Dergisi’nde (Çorum–1975) yayınlandı. Şiirleri Mavera, Muştu, Aylık Dergi, Haksöz, Kayıtlar, Kafdağı, Wird, İntertürk, Umran, Yitik Düşler, Mavi Posta, Türkevi ve Platform dergilerinde yayınlandı. Şiirlerinde insan, varlık, hayat ve ötesi, ölüm ve sonsuzluk, sevgi ve insanın yakın gurbeti, hayal ve özlem, çağın olumsuzluğu, yürek dünyasında değişen serüvenler, ebedî hasret ve hüzün konuları hakim.
1985’e kadar Yenidevir gazetesinde yazılar yazdı. Türkiye’de ve Avrupa’da çeşitli süreli yayınlarda hikâye, makale, deneme şiir ve araştırmaları yayınlandı, birçok ödül kazandı. Cümleler (Deneme–1984), Buhari (Biyografi–1985), Hz Adem (Biyografi–1998), Tanıklar (1993), Amsterdam Akşamları (Şiir–1998), Çocuklar İçin İslami Bilgiler (İnceleme Araştırma–1999) ve İslam’ın Temel Kavramları (2000) ve Hz Süleyman adlı eserleri yayınlandı. Evli ve 5 çocuk babasıdır. Arapça ve Hollandaca biliyor.
ÖTELERDEN

Gülücükler bayram telaşı gibi
Belli ki yürekten bir çocuk geçti
Gönüller kanmadı böyle sevince
Burda bayram sanki bir soluk geçti

Aydınlık bir âna hem sevinirken
Selâmdır yüzlere muştular eken,
Belki bitmeyecek bu bahar, derken,
Sayılı günlerdi, çok çabuk geçti

Bir damla sevinçle yüzler gülüyor
Her çeşmeden başka bir tad geliyor
Dalda yaprak, yerde toprak biliyor,
Yârsız zaman öyle bir soğuk geçti,

Saadet nedir ki, al işte seyret?
Ezel damgasını sunuyor; hayret
Zaman ötelerden ciddi işaret
Gözlerin içinden mor ufuk geçtiGümüşhane Haberlerimize Gözatın


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.