Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Ağustos 2022
Beğen 10

Hüseyin KAYA

Ad Soyad : Hüseyin KAYA
Doğum Tarihi : 1987
Ölüm Tarihi :
Yaşadığı Şehir : İstanbul
Mesleği : Sanatçı
Telefon :
Hüseyin KAYA

1987 yılında İstanbul Küçükçekmece İlçesinde doğdu. Aslen Gümüşhane Şiran İncedere (Tamara) Köyü’ndendir. Küçükçekmece Tayfur Sökmen İlköğretim Okulu ve Bağcılar Gazi İlköğretim Okulu’nu bitirdi. Daha ilkokula başlamadan Akrabası Yaşar Kaya vesilesiyle bağlamayla tanıştı ve eline aldığı bağlama hayatının en güzel bir biçimde şekillenmesini sağladı. O günden itibaren ilköğretim ve lise döneminde okul etkinliklerinde başlayan sahne hayatı, lise sonrası çay bahçeleri ve türkü evleriyle devam etti. Bağcılar Barbaros Lisesi’nde müzik öğretmeni Bahtiyar Arıca’yla müzik bilgisi gelişti.

 

Kıbrıs Girne Amerikan Üniversitesi’nde İngilizce İşletme Bölümü’ne başladı. Hazırlık sınıfında Girne Bodrum Türkü Bar’da sahne aldı. Grup Herdem adında; bağlama, mey, ney, zurna, klavye, basgitar, davul, yan flüt enstrümanlarını kapsayan bir grup kurdu ve grup kısa zamanda ünlendi. Üniversite bahar şenliklerinde konserler verdi. Kıbrıs BRT’de Türkülerin İzinde programına katıldı. Lefkoşa Kırat Bar’da sahne aldı. Nurettin Rençber’in Lions Garden’de ve Bahar Şenliklerinde Ahmet Selçuk İlkan’ın alt grubu olarak konser verdi. Erzincanlı Hamit Küçükoğlu’ndan mey dersleri aldı.

 

Daha sonra müzikal olarak kendini geliştirmek için nefesli (mey zurna) enstrümanları öğrenip, İstanbul’da türkü barlarda birçok sanatçıya nefesli enstrüman ve vokal görevini üstlendi. Bu süreç sonrasında hayalini kurduğu “Niye Dargın Gittin” isimli single albümü çıkardı. Albümde bir uzun hava, üç türkü ve bir de yöresel (Kelkit Vadisi) oyun havası yer almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.