Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Eylül 2021
Beğen 10

Prof Dr Hasan Nuri YAŞAR

Ad Soyad : Hasan Nuri YAŞAR
Doğum Tarihi : 1964
Ölüm Tarihi :
Yaşadığı Şehir : İstanbul
Mesleği : Akademisyen
Telefon :
Prof Dr Hasan Nuri YAŞAR

1964 yılında Gümüşhane’de doğdu. Babası Hasan Bey, annesi Şöhret Hanım.Keçikaya Köyü İlkokulu, Kale Ortaokulu ve Gümüşhane Lisesi’nden (1982) mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1988 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı’nda asistan oldu. Kamu Hukuku Bölümünde “Devlet Başkanının Kanunları Geri Gönderme Yetkisi” teziyle 1991’de Yüksek Lisansını bitirdi ve 1992’de araştırma için Paris Üniversitesi Sorbonne’a gitti. Anayasa Hukuk Alanında araştırma yaparken 1993’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ayrıldı ve Fransa Strasbourg’a yerleşti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde staj ve Strasbourg Robert Schuman Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırmalar yaptı. Aynı zamanda 1993’de Nancy 2 Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde “Milletlerarası Hukuk” alanında Prof. Dr. Jean danışmanlığında 1994’de tezini savundu.

Aynı Fakülte’de 1995’de Prof. Dr. Olivier Oudeaud eşliğinde Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri üzerine Doktora çalışmalarına başladı. 1996’da Almanca öğrenmek ve Alman Federal Mahkemesi üzerine araştırma yapmak için Almanya’ya gitti. 1997’de Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku Anabilim Dalı Başkanının daveti üzerine 1998’de Fransa’dan kesin dönüş yapıp Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde göreve başladı. İstanbul Üniversitesi’nde daha önce dondurduğu doktorasını Prof. Dr. İl Han Özay’ın danışmanlığında “Avrupa İnsan Hakları Sistemi ve Türk Hukukunda Eğitim Hakkı ve Özgürlüğü” teziyle 1999’da tamamladı. 2000’de İdare Hukuku alanında Yardımcı Doçent olarak atandı. M.Ü. Hukuk Fakültesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcılığı yaptı.

2003’de “İdari Yargının Etkinleştirilmesi Arayışında İdari Yargı, İdari Yargıç ve Yargısal Emir” teziyle Doçent oldu. Doçentliğe atanmasını takiben Dışişleri Bakanlığı’nca Avrupa Konseyi ve İnsan Hakları Genel Müdürlüğünde Danışmanlık yaptı. 2000’de Bakanlar Kurulu Başbakanlık Bilgi Edinme Kültür Bakanlığı kararıyla Boğaziçi alanını kapsayan İstanbul 3 Numaralı Anıtlar Kurulu’na atandı. Her iki kurulda 4 yıl Kurul Üyeliği yaptı ve kendi isteğiyle ayrıldı. 2005’de Başbakan Baş Müşaviri olarak atandı ve 5 yıl görev yaptı. 2006–2008 arası Türkiye Denizcilik İşletmeleri Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Bu sürede aynı zamanda Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Marmara Üniversitesi İİBF ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora dersi verdi. Değişik üniversite ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Marmara Boğazlar Belediyeler Birliği ve sivil toplum kuruluşu, siyaset okulu programlarında tebliğ, konferans ve seminerler verdi. 2009’da “İmar Hukuku” adlı kitabı ve çok sayıda makale ve tebliğleriyle Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde İdare Hukuku Profesörü oldu.

Halen Marmara Hukuk Fakültesi İdare Hukuk Anabilim Dalı’nda akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Yayımlanmış, “Eğitim Hakkı ve Özgürlüğü”, “İdari Yargıç ve Yargısal Emir” ve İmar Hukuku” başlıklı üç kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.Gümüşhane Haberlerimize Gözatın


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.