Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 23 Nisan 2024
Beğen 7

Prof. Dr. Ümit TOPALOĞLU

Prof. Dr. Ümit TOPALOĞLU

1955 yılında Gümüşhane’de doğdu. Kale Nahiyesine bağlı Zimon (Akgedik) köyünden. Babası Gümüşhane Sanat Okulu Müdürlüğü yapan Ömer Hulusi Topaloğlu’dur. Annesi ihtilale kadar Gümüşhane Belediye Reisliği yapan Rüştü Esen’in kızı Seniha Hanım’dır. 1960 ihtilalinden sonra babasının tayini dolayısı ile Ankara’ya taşındı ve 20 sene burada oturdu.

Ankara Demirlibahçe İlkokulu, Ortaokulu ve Başkent Lisesi’ni bitirdikten sonra 1981 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisas sınavlarını kazanarak 1982 yılında göreve başladı. 1986 yılında Genel Cerrahi Uzmanlığı ihtisasını tamamlayarak Sivas Asker Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yaptı. Takiben İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde Uzman olarak çalışmaya başladı. Daha sonra başasistan ve şef Muavini oldu. Değişik zamanlarda Doğubeyazıt, Bismil ve Şırnak’ta geçici görevlerle bulundu.

 

1997 tarihinde İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki sınavlar sonucunda Doçent oldu. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Satınalma Komisyon Üyeliği ve Başkanlığı, Başhekim Yardımcılığı, Dönersermaye Komisyon Üyeliği gibi değişik idari görevlerde bulundu. Daha sonra Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda Profesörlüğe atandı. Halen Marmara Üniversitesi kadrosundadır.

Türk Cerrahi Derneği, Ulusal Travma ve Acil Cerrahi Derneği, İstanbul Cerrahi Derneği, Video-Laporoskopik Cerrahi Derneği ve İnternasyonal Gastroenteroloji ve Genel Cerrahi Derneği üyesidir. Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem IV öğrencilerin Genel Cerrahi stajı uygulamalı ve pratik derslerinden Abdominal Travma, Benign ve Malign Mide Hastalıkları, Abdominal Muayene, Hasta Monitorizasyonu, Diabetik Ayak, Total Parenteral ve Enteral Beslenme, Meme Muayenesi, Herni Muayenesi ve Görüntüleme Metodları gibi dersleri vermiştir. Yurtdışında ve yurtiçinde yayınlanmış 100’ü geçen makale ve tebliğleri, bazı kitaplarda bölüm yazarlığı vardır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz