Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Şubat 2024
Beğen 3

Ünal AKDAĞ

Ünal AKDAĞ

23.05.1945 tarihinde Gümüşhane’de dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Gümüşhane’de bitirdi. Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. Edebiyat Öğretmeni ünlü Şair ve Yazar Ahmet Şevket Bohça’nın önerisi ile dergi ve yerel gazetelerde makaleler yazdı. 1965–1967 arası vatani görevini tamamladı. TRT Haber Merkezi’nin muhabirlik sınavını kazanarak, TRT Haber Merkezi Erzurum Haber Müdürlüğü’nde TRT’nin ilk kadrolu muhabirlerinden biri oldu.
Doğu Anadolu Bölgesi’nde başarılarından dolayı TRT Genel Müdürlüğü’nce ödüllendirilerek 1976’da TRT Çukurova Bölge Müdürlüğü Gaziantep Haber Bürosuna Müdür Yardımcısı olarak atandı. 1980’de Gaziantep Bürosunun kapatılması sonucu Mersin’deki TRT Çukurova Bölge Müdürlüğüne Muhabir atandı. Mesleğinin en verimli çalışmalarını burada gerçekleştirdi. Mersin’e atandığı yıl “Yılın Gazetecisi’’ seçildi ve ödülünü Kenan Evren’den aldı. Hatay Amik Ovası sel baskınındaki haber, röportaj ve Televizyon programları ile ikinci kez “Yılın Gazetecisi” seçildi. Antakya Festivalindeki çalışmaları ile Antakya Belediyesi’nce geleneksel “Madalya” ödülüne layık görüldü.
TRT Çukurova Bölge Haber Müdürlüğü sırasında Mersin, Adana, Gaziantep ve Malatya’da Türkiye birinci futbol ligi karşılaşmalarını radyo ve televizyonda anlattı. Spor programları yaptı. Çukurova Bölge Haber Müdürlüğünde Müdür Yardımcılığı ve Müdür Vekilliği görevlerinde bulundu. Görev yaptığı 24 yıl içinde hazırladığı televizyon programları ve haberleri dolayısıyla 11 kez yılın gazetecisi seçildi. Başta Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere çeşitli kuruluşlarca Gazetecilik Ödülüne layık görüldü. 1991’de Sovyetler Birliği Ordularının Azerbaycan’ı işgali sırasında Azeri Türklerinin Bakü, Gence ve Lankeran’daki karşı mücadelesini TRT Haber Merkezi adına ‘’Savaş Muhabiri’’ olarak izledi. Aynı görevi ABD’nin Irak’ı işgali sırasında gerçekleştirdi. 39 yıllık görev sonrası 2004 yılında kendi isteğiyle emekli oldu.
Mersin Gazeteciler Cemiyetinde aktif görev alan Akdağ Cemiyetin yayın organı “Cemiyet” gazetesini çıkardı. Bir süre Mersin Valiliği “Basın Denetleme Kurulu Üyeliği de yapan Ünal Akdağ, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili olarak hizmet veriyor. Mersin Yerel Televizyon Kanalı İGRT’de Bir Konu Bir Konuk adlı programı sundu. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz