Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 13 Temmuz 2024
Beğen 2

Salih ÖZEL (EVRENİ)

Salih ÖZEL (EVRENİ)

ŞAİR SALİH ÖZEL (EVRENİ)

1965 yılında GÜMÜŞHANE nin ŞİRAN ilçesine bağlı EVREN köyünde dünyaya geldi. Bütün çocukluk ve gençlik yıllarını burada geçirdi.Memleketimiz Gümüşhanenin makus talihi onuda gurbete gitmeye mecbur etmiş,bu sebeple yurdumuzun hemen hemen her bölgesini gezmiş ve görmüştür. Kendisi ilkokul mezunu olmasına rağmen hayali olan yüksek tahsili okumak nasip olmadı. Lakin insanın kendinsini yetiştirmesi için illaki okuldan diploma alması gerekmez fikrine inanarak eline ne geçtiyse okudu okudu okudu, Ve ALAYLI derlerya işte öyle Yokluk ve yoksulluk içinde bir çocukluk yaşayarak hayata merhaba dedi. Bu yaşadığı hayat onu pişirdi, geliştirdi ve olgunlaştırdı HAYAT OKULUNDAN mezun etti.

Şiirlerinde EVRENİ Mahlasını kullanan şairimiz kendi anlatımıyla Memleketim olan ŞİRAN dan esinlenerek ŞEYRANİ mahlasını kullanmayı çok istedim ama geçmiş yüzyıllarda bu mahlasla yazan bir üstadımız olduğu için bu mahlası çok istememe rağman kullanamadım diyor.

İşte SALİH ÖZEL Sonrası ŞAİR EVRENİ
Yazdığı şiirler Koşma, Hiciv, Memleket, aşk ve güncel olaylara objektif bakış olarak sıralanabilir
ŞAİR ilk kitabı olan KIR ÇİÇEKLERİ’ ni 2013 yılı mayıs ayında yayınlamıştır.

Şairimiz yokluk içinde bile insanın haline şükretmesi ile mutlu olabileceğini,sevgi ve saygının azaldığı günümüz dünyasında ulaşılan refah düzeyinin bile ,insanları mutlu etmekten uzak olduğu gerçeğini bizlere hatırlatmış, KIR ÇİÇEKLERİ’İNDE Bazen kırlarda çiçeklerle dertleşmiş bazen Seher yelleriyle dost olmuş Bazende günümüz şehir hayatına karışarak milli kültür ve geleneğimizin nasıl tahrif edildiğini şiirlerle anlatmış, Halk kültürü bir milletin en önemli temel taşlarından biridir.

Belki de birincisidir, Yüz yıllarca dilden dile anlatıla gelen çeşitli hikayeler,yaşanmışlıklar,türküler, şiirler bu taşları oluşturur.
Bu güzelliklerin bir çoğu bir yerlere kaydedilmediği için unutulmuştur . Çok önemli olup hatırlananlar ya ATASÖZÜ olarak yada ANONİM adıyla söylene gelmiştir. Halk OZAN ları bu kültürü yaşatan halkın içinden olan halkla ağlayan halkala gülen ve halkın görmediğini gören insanlardır SALİH ÖZEL(EVRENİ)de bu halk ozanlarından birisidir.

 

İşte ŞAİR’ in bir şiiri
BADI SABAHA SİTEM

Badı sabah hani, sen sırdaşımdın.
Şu benim bahtımı karamı dedin.
Bilirdim; Ser verir sır vermez idin
Benim ahvalimi yâre mi dedin

Sırrımıza şahit Zühre yıldızı
Ne sâda sı çıktı nede avazı.
Akıttın içime acı bir sızı
Sende yârim gibi vefasız çıktın.

Seninle kavlimiz bu muydu söyle
Dost olan dostuna yapar mı böyle
Bundan sonra işin ağayla beyle
Sende yârim gibi vefasız çıktın.

Sırrımı açarken ne söz vermiştin,
Söz verirken birde yemin etmiştin,
Başımı kesseler demem demiştin,
Sende yârim gibi hayırsız çıktın.

Anlarım o insan emmiş çiğ sütü
Lakin sen rüzgârsın hem insanüstü
Bunu bil ki artık Evren-i küstü
Sende yârim gibi hayırsız çıktın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz