Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024
Beğen 18

Baki TUĞ

Baki TUĞ

30.12.1937 Gümüşhane Şiran İlçesi Örenkale (Kuzan) Köyü’nde doğdu. Babası M. Necati Bey, annesi Azize Hanımdır.

Ataları aslen Hazar’ın kuzeyinden İstanbul’a yerleşmiş önce. Aile, Nuhoğulları, nam-ı diğer Hocaoğulları diye bilinmektedir. Dedelerinden Sancaktar Halil Efendi İstanbul müftülerinden, zamanın eğitim komisyon üyeliği de yapmış birisidir. İmparatorluğun çöküşü ile birlikte aileye Şiran’ın üç yaylası tahsis edilir. Ailenin bir bölümü de Trabzon Of’a yerleşir. Bu koldakiler Nuhoğulları soyadı ile hayatlarını Of’ta sürdürüyor bugün.

Ağabeyi Enver Tuğ, Hâkim Deniz Tuğamiral, kardeşi Halil Tuğ da Emniyet Genel Müdür Muavini iken emekli oldu. Diğer kardeşi Prof. Dr. Adnan Tuğ Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Öğretim Üyesi. 1943 yılında Örenkale’de ilkokula başladı. 1952-1953 Şiran Ortaokulu ilk mezunlarındandır.

Trabzon Öğretmen Okulunda okurken Trabzon Lisesi’nde yatılı okumaya başladı ve 1956-57 dönemi mezun oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine de kaydolur. Hukuk Fakültesi ikinci sınıfta Jandarma Genel Komutanlığı sınavını kazanır ve Askeri hakim öğrenci olur. Bunun öncesinde 6 ay tıp eğitimi alır ancak kadavralara dayanamaz ve bırakır. 1961’de Hukuk Fakültesini derece ile bitirir. Ankara Jandarma Genel Komutanlığı Adli Müşavirliğine tayin edilir. 6 ay sonra Jandarma Genel Komutanlığı Adli Müşavir Yardımcısı olur.

1963 yılında Kanun değişikliği ile Jandarma hesabına okuyan askeri hakimler Kara Kuvvetleri bünyesine dahil edilince Kara Kuvvetleri Komutanlığı Askeri ve Siyasi mahkemesi’nde Savcı Yardımcılığına atanır. 12 Mart 1971 Askeri Muhtırası takiben Ankara Sıkıyönetim Savcılığına atandı. Tuğ kronolojik olarak; 1961-1962 Jandarma Genel Komutanlığı Adli Müşavirliğinde Hakim Üsteğmen, 1963-1971 Hakim Üsteğmen ve Hakim Yüzbaşı rütbesiyle KKK Askeri ve Siyasi Mahkemesinde Askeri Savcı, 1971 Hakim Yüzbaşı olarak Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcı, 1974 Erzincan 3. Ordu Komutanlığı Askeri Savcı, 1977 Hakim Binbaşı olarak Ankara 4. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcı, 1980 Hakim Yarbay olarak Kıbrıs Barış Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkeme Başhakimi, 1981 yılında bir yıl master, bir yıl doktora ve bir yıl üstün sicilden 3 yıl kıdem alarak 3 yıl erken Albaylığa terfi eder.

 TSK’dan Hakim Albay rütbesi ile emekli oldu. İdam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın yargılandıkları sıkıyönetim mahkemesinde askeri savcı olarak görev aldı. Abdullah Öcalan’ı SBF öğrencisiyken gözaltına alındıktan sonra soruşturmasını yürüten savcı olarak da biliniyor.

1983 yılında kendi isteği ile emekli olur. Kısa bir süre avukatlık yapmayı dener. Savcı ve hâkimlerin avukatları yeri geldiği zaman azarlamasına içerler ve bu işi de bırakır. 1983 yılında Sadettin Bilgiç ve Süleyman Demirel’in daveti ile politikaya girer. BTP (Büyük Türkiye Partisi) ve DYP kurucuları arasında yer alır. BTP Genel Sekreter Yardımcılığı ve DYP Genel Başkan Yardımcılığı yapar. 1991 seçimlerinde Ankara 4. Bölgeden 19. Dönem DYP Milletvekili olarak meclise girer. 51. Hükümette Devlet Bakanlığı ve Komisyon Başkanlığı yapar. 1995’te politikadan ayrılıp vaktini ofisinde geçirmeye başlar. Medeni Hukuk Alanında master ve Ceza Hukuku Dalında doktora eğitimi de alan Baki Tuğ evli ve 3 çocuk babasıdır. Ankara GÜDEF (Gümüşhane Dernekler Federasyonu) Onur Kurulu üyesidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz