Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 14 Temmuz 2024
Beğen 3

Emre ÖZTÜRK

Emre ÖZTÜRK

8 Ocak 1993 doğumlu Emre ÖZTÜRK Türkiye Kocaeli’de 3 çocuklu orta gelirli bir ailenin ortanca çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası özel bir şirkette çalışan annesi ise ev hanımıdır. Ailenin ortanca çocuğudur. Yüzme sporuna o yıllarda eniştesinin denizci olması ve bu konuda Emre’yi teşvik etmesi üzerine başlatırlar. 1999 yılında Kocaeli Kapalı Yüzme Spor Salonunda başlamış, 2000 yılında lisanslı olarak Yıldızlar yüzme kulübünde kulaç atmaya başlamıştır.

Antrenörü Aykut Çelik ile birlikte,

2002 yılında İzmir’de düzenlenen Türkiye Şampiyonasında henüz yüzme sporuna başlayalı 2 yıl olmasına rağmen ilk Türkiye şampiyonluğunu yaşamıştır.

2002 ile 2012 arasında geçen süre zarfında 22 defa Türkiye şampiyonluğu kazanmıştır. Milli takıma çağrıldığı 2012 yılında, Avrupa Büyükler Yüzme Şampiyonasında (İtalya) Türkiye’yi ve milli takımı temsil etmiştir.

2013 yılında İspanya’da Len kupasında 135 yüzücü arasında 2. gelmiş ve unutulmazlara adını yazdırmıştır.

Kıbrıs’ta düzenlenen üniversiteler arası yüzme oyunlarında 3.gelmiştir.

Öztürk, Türk Yüzme Sporu’nun efsanelerinden Ediz Yıldırımer, Nurettin Erhan gibi isimlerle aynı havuzu paylaşmış, Ay-yıldızlı bayrağı gururla taşımışlardır.

2015 Yılının Temmuz ayında istanbul’da düzenlenen Kıtalar arası yüzme şampiyonasına 51 ülkeden 1900 sporcunun katıldığı büyük yarışta 2. olarak kariyerinde çok büyük bir başarı sağlamış ve spor hayatının zirvesini yaşamıştır.

2014 yılında Macaristan’da Milli takımla birlikte yüzdüğü bayrak takım yarışında takım olarak 10. sırada yer almışlardır.

Son 4 yıldır Open Water Türkiye şampiyonasında 1. gelmekte ve 4 yılda 4 birincilikle zirveyi kimseye kaptırmamaktadır.

Öztürk halen Kocaeli’de yaşamakta olup, aktif spor hayatına devam etmekte ve yani sıra modern Pentatlon, Biatlon sporları ile lisanslı olarak uğraşmaktadır. Aynı zamanda 2016 Olimpiyat oyunlarına hazırlıklarını devam etmektedir.

Not:1999 yılında babası askerliğini Gümüşhane’de yapmış sonrada 2-3 yıl gibi bir süre Gümüşhane’de çalışmış bir babanın oğlu Emre Öztürk. Gümüşhanelileri çok sevdiğini söyleyen Emre’yi tanıtalım dedik.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz