Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Şubat 2024
Beğen 3

Ernail KOÇ

Ernail KOÇ

8 Nisan 1952 tarihinde Trabzonda doğdum. İlk okulu Trabzon Dumlupınar İlkokulu, Kelkit Özen köyü ilk okulu ve Kelkit Çiftlik İlkokulunda, ortaokulu, Kelkit Orta Okulu ve Trabzon Karma Ortaokulunda, liseyi, Trabzon Ticaret Lisesi’ni bitirdim. Üniversiteyi ise İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldum.

Üniversite yıllarında özel teşebbüste çeşitli kademelerde çalıştım. O dönemin en büyük denizcilik firması Sönmez Denizcilik, yine o dönem Türkiyenin en eski firmalarından Türk İsviçre Ticaret Evinde ve son olarak da kıymetli büyüğümüz, ağabeyimiz Aydın Doğan’ın firmalarında çalıştım. Çalıştığım dönemde patronlarımdan çok tecrübeler edinirken Aydın Doğan’dan ayrıca ticareti ve iş adamlığını öğrendim.

O dönemin çalışanları olarak bizler çok şanslı idik. Çalıştığımız firmayı temsil ettiğimizde bu günkü gibi sanal ortamda değil, karşı firmaların çoğunlukla patronları veya üst düzey yöneticileri ile muhatap olurduk. O patronlar ki dönemin en büyük iş adamları idi.  Dolayısıyla onların davranışları, oturmaları, kalkmaları, konuşmaları, pazarlık biçimleri velhasılı her halleri bizim hayatımıza çok şeyler katmıştır.

 

15.Şubat 1979 yılında Koçkan otomobilcilik adı ile ilk firmamı kurarak otomotiv sektöründe ticaret hayatına atıldım. İlerleyen yıllarda da eşimin mesleği gereği Koçkan Eczanesi adı altında serbest eczacılık faaliyetinde bulunduk. Ticari faaliyetleri yanında sosyal faaliyetlerde de bulundum.

Çeşitli derneklerde kuruculuk ve başkanlık yaptım. Aydınlar Ocağı Genel Merkezinin yaklaşık otuz senedir üyesi olup onbeş yıldan beri yönetim kurulunda çeşiti kademelerinde görev yapmaktayım. İstoç İş Adamlar Derneği yönetim kurulunda iki dönem, GÜSİAD iş adamları Derneği Yönetim Kurulunda bir dönem görev yaptım.

1995 yılında İstanbul Kelkitliler Sosyal Yardımlaşma Eğitim ve Kültür Derneğini kurdum ve iki dönem başkanlığını yaptım. Kelkitliler Derneğinin Onursal Başkanıyım.

Bir çok gazete ve dergilerde yazılarım yayınlandı.  Siyasete o dönemin Adalet Bakanı Sayın M. Oltan Sungurlu büyüğümüzün, ağabeyimizin daveti ile başladım.

Kendi ifadeleri ile;
“1999 seçimlerinde yaptığımız kamuoyu araştırmalarında hep Ernail Koç’un ismi çıkıyordu kendisi ile görüşmek için ilk bir araya geldiğimizde tereddüt etmeden hemen karar verdim, hiç de yanılmadım, isabetli de olmuştur.” Böylece siyasete Anavatan partisinden 1999 genel seçimlerinde Gümüşhane Milletvekili Adayı olarak başladım. Uzun yıllar Büyük Kongre Delegesi olarak görev yaptım. Başka partilerde de siyaset yapmayı düşünmediğim için 2009 yılında aktif siyasete son verdim. Sonrasında ise ancak siyaset de fikrimi soran özellikle genç arkadaşlarım olursa yardımcı olmaya çalışıyorum.

Çocukluğumdan beri Türk Sanat Müziği ile ilgilenirim. İstanbul Üniversitesi Yetişkinler korosunda başlayarak halen amatör korolarda korist ve solist olarak faaliyet göstermekteyim.
Maksadım, bu kadim kültürümüze karınca kararınca hizmet edebilmek.

Genç yaşlarımda daima sporla ilgili idim. Güreş yaptım, Türkiye üçüncülüğüm ve Karadeniz bölge şampiyonluğum var.
Üniversiteye başlayınca çalışıp okuduğum için bırakmak zorunda kaldım.

Evliyim, bir kızım ve hayattaki en güzel varlığı Lemi adında bir torunu olan, cumhuriyete bağlı, Atatürk’e sevdalı bir Gümüşhaneliyim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz