Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 02 Aralık 2023
Beğen 3

İhsan TOPKARA

İhsan TOPKARA

1933 yılında Gümüşhane Kürtün İlçesinde doğdu. İlkokulu Kürtün’de okudu. Babası müteahhit Mehmet Topkara İl Meclisi Üyesiydi. Orman İşletme binalarının yapımını aldık ve babam ben çocuk yaşta bu işlerin içerisine soktu. Öylesine başarılı oldu ki işi teslim ettiğinde şaşıranlar ileride çok iyi müteahhit olacağını söylediler. 1953 yılında İstanbul’a yerleşti. Cağaloğlu’nda esnaflık ve işletmecilik yaptı. Askerliğini Konya’da tamamladı. Teskere sonrası Konya’da kalarak müteahhitliğe başladı. 1962 yılında Gümüşhane’ye döndüm.

 

Taşlıca İlkokulu, Kürtün Karakolu, Sağlık Ocağını yaptı. Trabzon Kürtün DMO ihalesini aldı. Orman ürünlerinin müteahhitliğini yaptı. 1966’da İstanbul’a döndü. Cağaloğlu’nda Topkara Kardeşler Koll. Şti’ni kurdu. Arazi ve gayrimenkul alımı yaptı. Nakliyat, hafriyat ve inşaat işleri yapmaya başladı. 1980’li yıllarda mermer işine girdi. Cabir Tunç’la “Tunç-Topkara Mermer Ltd Şti” kurdu. 1995 yılında Topkara Mermer İşl. San. Tic. Ltd. Şti’ni kurdu. Mermer İş Adamları Derneği Başkanlığı yaptı.

Birçok sivil toplum örgütü ve Gümüşhane derneklerinde faal olarak görev alan İhsan Topkara, evli ve altı çocuk babasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz