Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 14 Temmuz 2024
Beğen 2

Metin AKAGÜN

Metin AKAGÜN

Gümüşhane’nin köklü ailelerinden Eskicioğlu ailesinden Fahri Bey, annesi Karabeyoğlu ailesinden Fikri Bey’in kızı Münüre Hanım’ın oğlu olarak 18.01.1940 tarihinde Gümüşhane’de doğdu. Gazipaşa İlkokulu ve Gümüşhane Ortaokulu’nu (Yanan Okul) bitirdi. 1953’de parasız yatılı girdiği Trabzon Lisesi’nden 1956-1957 döneminde mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nden mezun oldu.

1964 yılında aynı üniversitede Denel Fizik Kürsüsü’ne Asistan olarak girdi. Doktora için Araştırma ve Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Doktora ve Doçentlik tezleri yurt dışında yayınlandı. Askerliğini 1971’de Deniz Yedek Subayı olarak Yassıada ve Heybeliada Deniz Harp Okulu’nda Öğretim Görevlisi olarak tamamladı.

1973’te bir gurup ortakla Aydın DOĞAN’DA dâhil olmak üzere kuşe kâğıdı fabrikası kurmak için teşvik belgesi aldı. Aynı ortak gurupla petrol dağıtımı ve daha sonra otomotiv bayiliği ile ilgili ticari şirket kurarak 1978 yılına kadar ticaret yaptı. Bu şirketlerde hem ortak hem de genel müdürlük yaptı. Aynı ortaklarla Tekirdağ’da SASOSA Sebze ve Bitki Özleri Konsantre Fabrikası kurdu. Aynı yıllarda Kelkit’e KESTAŞ Un Fabrikası ve Gümüşhane’ye GÜDESAN Un Fabrikası kurulması için teşvik belgesi aldı.

1978 yılında İzmit’te KİMSAN Kimya Maden Sanayi A.Ş adındaki şirkete öncülük ederek Boraks ve Borik asit üretimi yapmak için Sanayi Bakanlığı’ndan teşvik belgesi aldı. Büyük bir fabrika kurarak hammaddeyi ETİBANK Kırka Tesislerinden alarak üretim yaptı. 1979 yılından beri Endüstriyel kimyevi maddeler ithalat ve satışı için MAKİMTAŞ MAKİNA KİMYA SAN. Ve TİC.A. Ş. adlı aile şirketini kurdu. Halen bu şirket ticari hayatına devam etmektedir. Dr. Metin Akagün 1956 yılından beri İstanbul’da ikamet etmektedir.

Birçok sivil toplum derneği içinde bulundu. Gümüşhane’nin İstanbul’da ki ilk derneği olan 1951’de kurulan Gümüşhane Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin hep faal üyesi olmuş ve 1962’de Dernek Başkanlığını yaptı. 2007’den beri başkanlığı yürütmektedir. Türk Fizik Derneği, Rotary Derneği Üyesidir. GÜSİAD Gümüşhane İşadamları Derneğinin Kurucu Üyesi olup kuruluşundan bugüne kadar yönetim kurulu üyeliğini devam ettirmektedir.

Ağabeyi Dr. Aytekin Akagün, kız kardeşi Emekli Öğretmen Yıldız (Akagün) Kadirbeyoğlu ve rahmetli Gülyüz (Akagün) Uslu. Emekli İngilizce Öğretmeni Ferhande Hanım’la evliliğinden Banu isimli bir kızı vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz