Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 15 Haziran 2024
Beğen 1

Fikri KARABEYOĞLU

Fikri KARABEYOĞLU

1889 yılında Süleymaniye Mahallesi’nde doğdu. Karabeyzade Mustafa Efendi’nin oğludur. Rüştiye Okulunu bitirdikten sonra genç yaşta ticarete başladı. Eski şehirdeki dükkânı kayınbiraderi İsmail Gümüşeli ile birlikte Daltaban Çarşısı’na taşımıştır. 1927 yılında Atatürk Caddesi’nde çarşı oluşumuna katkı koymuştur. Cami’den sonra Gümüşhane’nin ilk kiremit çatılı binası onundur.

Eski milletvekili Zeki Kadirbeyoğlu ile birlikte 1927 yılında Gümüşhane Sanayi ve Ticaret Odası’nı kurdu. O zaman tüccar denilecek üç firmadan birini kurmuştur. Aynı zamanda Müteahhitlik yapmıştır. Molla Saitzade Hacı Ali Efendi’nin kızı Şefika Hanım’la evliliğinden Mehmet, Ayhan, Münire ve Sevim adlı dört çocuk babasıydı.

Fikri Karabeyoğlu iri yarı pehlivan yapılıydı. Güreş tutmasını ve bilek güreşini çok severdi. Bir gün Kızılköylü (Çamlıca Mahallesi) İsmail Ateş’le kuzu ziyafetine bilek güreşine başladılar. İş ciddileşti, kuzu hazırlığı başladı. Yenilen kuzu ve yemek masraflarını karşılayacaktı. Kuzu seksen kuruştu. Fikri Bey duvar komşusu Hasan Bey’in kahvesine girdiler. Eller birleşti, kollar gerildi, yüzler kızardı, boyun damarları parmak parmak oldu. Yarış başladı. Yarım saate yakın kimse yenişemedi. Ziyafet Fikri Beyin mağazasının arkasındaki bahçede verildi ve masrafları Fikri Bey karşıladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz