Gümüşhane Biyografi Sitemize Hoşgeldiniz, 23 Nisan 2024
Beğen 2

Kadir Paşa AKÇAY

Kadir Paşa AKÇAY

1927 yılında Gümüşhane Yağmurdere Nahiyesi Bendamıl (Beşoba) Köyü’nde doğdu. Babası Aslan Bey, annesi Gülşen Hanımdır. 1931 yılında Merkez Yitirmez Köyü’ne göçtüler. Yitirmez Köyü’nde besicilik ve arıcılıkla uğraştı. Büyüklerinin Paşa taltifleri sonucu ismi Paşa olarak anılmaya başladı. Vatani görevini 24 ay Karaköse’de tamamladı. 1951 yılında dayısının kızı Halise Hanımla evlendi. Zamanın Belediye Başkanı Sabahattin Aytaç’la birlikte Gümüşhane’de fırıncılık yapmaya başladı. Ardından nakliyecilik ve 30 yıla yakın müteahhitlik yapmıştır.

 

Eski PTT, Torul Lisesi, Eski Ticaret ve Sanayi Odası binası yaptığı eserler arasındadır. Gümüşhane Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptı. Gümüşhane sevdalısı Kadir Paşa Akçay kazancının tamamını Gümüşhane’ye yatırım olarak değerlendirmiş ve bugün onun yaptığı konut ve işyerlerinden 60–70 civarında insan istifade etmektedir. İnançlı, yetenekli ve çalışkan kişiliğne araştırma, inceleme ve gözlemciliği eklerdi. Tecrübe ve zekâsına güvenirdi. Oğlu dahil mühendislerle tartışırdı. Nüktedan bir insandı ve şakalaşmayı çok severdi. Yardımlaşmayı, ikramı ve yemeyi çok severdi. 07.01.1990 tarihinde 63 yaşında vefat etti.

 

Hatıraları Fıkralarla Gümüşhane adlı eserde yer aldı. Dönemin Belediye Başkanı Sebahattin AYTAÇ’LA 100 adet köfteyi bir defada yiyerek gündem olmuşlardır. Ve yine bir gün köfteciye gider “ne kadar köften varsa pişir, az sonra misafirlerim gelecek” der. 40 köfte pişer ve rahmetli tamamını yer. Köfteciye döner; “Başka köften yok mu, misafirlerim gelseydi ne yiyecekti, der. Köfteci rahmetliyi çok iyi tanır tabi. Kadir Paşa Akçay’a dönerek; “Ben misafirlerinin gelmeyeceğini biliyordum zaten” der.

 

 

PAŞA DAYI

Garip koydu evi, hanı
Terkeyledi tatlı canı
Ahmet Akçay’ı, Ayhan’ı
Yıktı gitti Paşa Dayı

Odan ıssız yerin sade
Dert bahane, gelmiş vade
Ölüm sakisinden bade
İçti gitti Paşa Dayı
(A. Erkan KOCATÜRK)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz